تبلیغات
مدیریت محیط زیست (سارا اردو) - آشنایی با طبقه بندی گونه های در خطر

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:پیوندهای روزانه

:صفحات جانبی

:نویسندگان

:آخرین پستها

:ابر برچسبها

آماروبلاگ

آوازک

کد تغییر شکل موس

کد تغییر شکل موس

کد تغییر شکل موسکد ساعت فلش

دریافت کد حرکت ستاره چت روم دریافت کد قفل کلیک راست چت روم دریافت کد قفل کلیک راست چت روم

دریافت کد قفل کلیک راست چت روم

یکشنبه 5 بهمن 1393-01:57 ب.ظآشنایی با سازمان جهانی حفاظت از منابع طبیعی:


سازمان جهانی حفاظت از منابع طبیعی یکی از بزرگترین و مهمترین شبکه‌‌های حفاظت از محیط‌ زیست جهانی است.
این سازمان اتحادی است متشکل از ۸۳ کشور، ۱۱۰ آژانس دولتی، بیش از ۸۰۰ تشکل غیر‌دولتی و ۱۰هزار دانشمند و کارشناس از ۱۸۱ کشور که به صورت مشارکت جهانی فعالیت می‌کنند.
ماموریت اصلی این سازمان جهانی تحت تاثیر قرار دادن، تشویق و ترغیب جوامع دنیا است تا علاوه بر حفظ تنوع زیستی، روند استفاده از منابع طبیعی را بر اساس معیارهای اکولوژیک متعادل کند.
سازمان جهانی حفاظت از منابع طبیعی بر پایه یک سازمان چند فرهنگی و چند زبانی بنا شده است. این سازمان ۱۱۰۰ ستاد در ۴۰ کشور دنیا دارد و دفتر مرکزی این سازمان در کشور سوییس است.

نام کامل این سازمان” The International Union for the Conservation of Nature and Natural Resources”
است اما بسیاری از سال ۱۹۹۰ به آن ” سازمان جهانی حفاظت از محیط زیست””IUCN” گفته‌اند.

این سازمان در سال ۱۹۴۸ با عنوان اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت “IUPN” به دنبال کنفرانس بین‌المللی در فرانسه بوجود آمد اما در سال ۱۹۵۶ به نام سازمان جهانی حفاظت از محیط زیست تغییر نام داد.

تا هنگامی که ایده حفاظت از محیط زیست در دهه‌های گذشته با سعی و کوشش و در جهت حفظ منافع سیاسی انجام می‌شد، ملت‌ها تمایل کمتری برای همکاری با این سازمان داشتند.

حدود ۱۶ هزار گونه از حیوانات و گیاهان در خطر انقراض‌اند و بسیاری از اکو‌سیستم‌ها، تالاب‌ها، جنگل‌ها در حال انحطاط و تخریب هستند در حالی که ما می‌دانیم اکو‌سیستم‌های طبیعی منابعی با ارزش در اختیار انسان قرار می‌دهند.

مهمترین کارکردهای اکوسیستم کمک به کاهش فقر و افزایش فرصت‌های توسعه اقتصادی برای جوامع است.
گسترش این تفکر نیازمند یکپارچگی در تصمیم‌ها و عملکرد‌های منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی سیاستگذارها در همه رده‌ها و همچنین در رهبران اقتصادی است.
سازمان جهانی حفاظت از منابع طبیعی (IUCN) به دنبال افزایش درک علمی فرصت‌هایی است که طبیعت در اختیار انسان قرار می‌دهد. اما این سازمان جهانی می‌داند این درک تنها از طریق راه‌های عملی چون همراهی دانشمندان، سیاستگزاران، رهبران اقتصادی و NGOها و تغییر ارزش‌های جهانی و نحوه استفاده از منابع طبیعی تحقق خواهد یافت.

این سازمان از طریق حمایت و توسعه علوم جدید حفظ محیط زیست، استفاده این علوم در پروژه‌های بین‌المللی و برقراری ارتباط بین نتایج بدست آمده در تحقیق‌ها با سیاست‌های منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی از طریق گفت‌وگوی بین دولت‌ها و جوامع شهری و بخش خصوصی به دنبال حفظ محیط زیست است.

اولویت برنامه فعلی سازمان جهانی حفاظت از محیط زیست بازشناسی راه‌های امرار معاش -به خصوص برای فقرا- از طریق مدیریت پایدار منابع طبیعی است.

این سازمان در پروژه‌هایش، مفهوم مدیریت اکوسیستم جهت حفظ تنوع زیستی و معیشت پایدار وابسته به منابع طبیعی مستقیم را به کار می‌برد و سازمان تلاش می‌کند تا اکوسیستم‌ها را مدیریت و بازسازی کند و همچنین نحوه زندگی اجتماعی و اقتصادی مردم را بهبود بخشد.

این سازمان به عنوان بزرگترین شبکه دانش زیست محیطی تا کنون به ۷۵ کشور برای حفظ منابع طبیعی و تدوین استراتژی‌های تنوع زیست محیطی کمک کرده‌است.

از دیگر اقدامات سارمان جهانی حفاظت از محیط زیست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

*
دیده‌بانی گونه‌های گیاهی و جانوری کشورهای جهان برای قرار دادن در فهرست قرمز سازمان جهانی حفاظت از محیط زیست (IUCN Red List)

*همکاری و حمایت ارزیابی اکوسیستم هزاره

*تشکیل جلسات و همایش‌های بین‌المللی برای اتفاقات زیست محیطی به مانند کنگره پارک جهانی در سال
۲۰۰۳
.
*انتشار دستاورد‌های علمی سازمان و کارشناسان در زمینه محیط زیست در سراسر جهان

*ارائه توصیه‌ و پشتیبانی فنی دولت‌ها، سازمان‌ها و کمیسیون‌های بین‌المللی و دیگر گرو‌های سیاسی مانند G8 و G77.

*ارزیابی و معرفی تمامی سایت‌های فعال در زمینه میراث طبیعی جهان.

*همکاری فنی برای ایجاد تنوع زیستی و برنامه عمل کشور‌ها

*آماده سازی زمینه‌های حمایت کشورها در زمینه قوانین حمایت از محیط زیست و تدوین استراتژی‌های مدیریت منابع طبیعی

عضویت ایران در IUCN

1- هیات وزیران در جلسه مورخ ۴ اسفند ۱۳۵۲، بنا به پیشنهاد شماره ۱۸/ ۷۵۸۸، مورخ ۳ آذر ۵۲ وزارت امور خارجه اجازه داد اقدام‌‌های لازم از طرف وزارت امور خارجه برای عضویت ایران در سازمان بین‌المللی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی به عمل آید.
۲- پس از یک دوره تعلیق چند ساله، ادامه عضویت ایران در اتحادیه مذکور در تاریخ ۳ آذر ۱۳۷۰ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

لیست قرمز گونه‌های در معرض خطر

لیست قرمز گونه‌های در معرض خطر سازمان جهانی حفاظت از منابع طبیعی که در سال ۱۹۶۳ بوجود آمد جامع‌ترین لیست وضعیت نگهداری از منابع طبیعی گیاهی و جانوری است.

سازمان بین‌المللی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی معتبر‌ترین سازمان اعلام نظر در مورد وضعیت گونه‌ها است.

این لیست قرمز (لیست داده‌های سرخ) بر روی ضوابط دقیقی جهت ارزیابی خطر انقراض هزاران گونه و زیر گونه استوار شده است. این ضوابط مربوط به همه گونه‌ها در تمام مناطق دنیا می‌شود.

هدف از تدوین این لیست جلب توجه مردم، تصمیم‌گیران و همچنین اجتماعات بین‌المللی به موضوع حفاظت از منابع طبیعی است تا از این طریق از روند رو به رشد انقراض گونه‌های گیاهی و جانوری جلوگیری شود.

اصلی‌ترین ارزیاب‌ها و سنجش‌گران گونه‌ها در دنیا، انجمن مطالعه بر زندگی حیوانات لندن، موسسه مطالعه بر زندگی حیوانات، مرکز جهانی نظارت بر منابع طبیعی و بسیاری از گروه‌های تخصصی که با کمیسیون بقای گونه‌های سازمان جهانی حفاظت از منابع طبیعی کار می‌کنند هستند. به طور کلی تا کنون ارزیاب‌های این سازمان و گروه‌ها حدود نیمی از گونه‌های در خطر انقراض را گزارش کرده‌اند.

یکی دیگر از اهداف IUCN بدست آوردن دسته‌های هر گونه‌ و ارزیابی آنها در صورت امکان هر ۵ سال و یا هر ۱۰ سال است.
در باز بینی گونه‌ها
****   در سال ۲۰۰۶ ، بیش از ۷ هزار گونه زنده برای درج در لیست قرمز شناسایی شد.
این گونه‌ها تا سال ۱۹۹۶ سنجیده نشده بودند.

این سازمان در آخرین ارزیابی‌اش در ۱۲ سپتامبر سال ۲۰۰۷ گونه‌های لیست قرمز خود را تا
****   ۱۶ هزار و ۳۰۶ گونه در معرض انقراض بالا برده است.
این رقم ۱۸۸ گونه بیشتر از آخرین ارزیابی در سال ۲۰۰۶ است.

Chartطبقه‌بندی گونه‌ها:

گونه‌های گیاهی و جانوری در ۹ گروه تقسیم بندی می‌شوند و به ترتیب آهنگ کاهش، تعداد جمعیت موجود، جدول پراکندگی جغرافیایی گونه‌ها را نشان می‌دهند. این گروه‌ها شامل:

* EX
Extinct: گونه‌های که کاملا منقرض شده و در طبیعت وجود ندارند در این دسته قرار می‌گیرند. ببر ایرانی یا ببر مازندران با نام علمی(Panthera tigris virgata) که در جنگل‌های مازندران زندگی می‌کرده از این گونه است. آخرین ببر در مازندران که افراد محلی به آن شیر سرخ می‌گفتند در سال ۱۳۳۸ ه.ش در جنگل به دست یک شکارچی محلی شکار شد.

* EW
Extinct in the Wild: گونه‌های که در طبیعت زندگی نمی‌کنند و فقط به صورت محدود در باغ وحش‌ها و مراکز تحقیقاتی می‌توان یافت.

* CE
Critically Endangered: این گونه‌‌ها به صورت بحرانی و به شدت وخیم در حال انقراض هستند. لاک‌پشت عقابی که در قشم یافت می‌شوند جزو این گروه به حساب می‌آید.

* EN
Endangered: این گروه را به عنوان “در حال انقراض” می‌شناسند. گونه‌های این طبقه به دلیل کمی جمعیت، آسیب پذیری به دلیل تغییر در محیط زندگی و یا شکار غیر مجاز بیشتر از سایر گونه‌ها در معرض نابودی هستند. یوز ایرانی اخیرا در این طبقه قرار گرفته است. IUCN حدود۴۰ درصد از گونه‌های نمونه‌برداری شده را در این طبقه قرار داده است.

* VU
Vulnerable : حیوانات و گیاهان این طبقه به عنوان “گونه‌های در معرض آسیب” معرفی می‌شوند. تعداد این گونه‌ها کم است و بر اساس آمار لیست قرمز سازمان جهانی حفاظت از منابع طبیعی ۸۵۶۵ گونه در این طبقه جای دارند.

* NT
Near Threatened : در آستانه تهدید قرار دارند ولی هنوز در معرض آسیب قرار ندارند. مانند روباه یال‌دار.

* LC
Least Concern: با نگرانی و حساسیت کمتر به آنها نگاه می‌شود. گونه‌های این طبقه را نمی‌توان در طبقه دیگری جای داد و این به معنای کمی اطلاعات از آنها نیست.

* DD
Data Deficient: گونه‌های گیاهی و جانوری که اطلاعات کمی نسبت به آنها وجود داشته باشد مثل کبوتر کوهی و میمون پوزه دراز کوچک و… را در این گروه قرار می‌دهند.

* EN
Not Evaluated: ارزیابی در مورد این گونه‌ها صورت نگرفته است.
برچسب ها :
IUCN, NGO, آشنایی با سازمان جهانی حفاظت از منابع طبیعی, عضویت ایران در IUCN, لیست قرمز گونه‌های در معرض خطر

فهرست قرمز، مهمترین سیاهه وضعیت جانوران و گیاهان زمین، هر سال بازنگری میشود. به طبقه در معرض خطر امسال، موجودات زیادی اضافه شده که اگر نجاتشان ندهیم، شاید به زودی از روی زمین محو شوند.

 سازمان جهانی حفاظت از طبیعت، آی.یو.سی.ان، فهرست قرمز جدید حیوانات در معرض خطر سال 2011 را منتشرکرد.


فهرست قرمز (رد لیست) که مهمترین فهرست جهانی برای نشان دادن وضعیت حیوانات و گیاهان زمین است، گونه های مختلف را در 8 طبقه جای میدهد: از ارزیابی نشده تا منقرض شده.


طبقه در معرض خطر شدید، گونه هایی را شامل میشود که به طور جدی در معرض انقراض هستند. به فهرست امسال، در طبقه در معرض خطر شدید، چندین جانور جدید اضافه شده که ممکن است در آیندهای نه چندان دور برای همیشه از روی زمین محو شوند. چنان که خواهید دید، در اکثر موارد، انسان سهم مهمی در نابودی گونه های جانوری زمین دارد و البته کلید نجات این موجودات هم در دست انسان است. در این گزارش تصویری 5 نمونه از تغییرات جدید فهرست قرمز را به انتخاب نشنال جئوگرافیک میبینید.

چشم درشت اندونزی
میمون شبگرد هندی جزیره سیائو براثر آتشفشان و البته شکارچیها، به تازگی در لیست حیوانات در معرض خطر انقراض قرار گرفته است. این گونه تنها در یکی از جزایرکوچک اندونزی زندگی میکند که یک آتشفشان فعال دارد. همچنین بومیان در دهه گذشته 80 درصد آنها را شکار کرده اند.
سمندر کوتوله
 سمندر بالارونده چوج، از خانواده سمندرهای کوتوله و ساکن گوآتمالا است. این سمندرها در قسمتهای محدودی از جنگلهای منطقه یافت میشوند که بخش زیادی از آن بر اثر آتش سوزی یا تبدیل جنگل به مزرعه از بین رفته است. مسئولین منطقه در تلاشند آن چه از جنگل باقی مانده را برای نجات این موجودات نگه دارند.

لاک پشت باتلاق
این لاک پشت کوچک، لاکی به اندازه 7.9 تا 11.4 سانتیمتر دارد و بومی شرق آمریکا است. پیشروی تالابها و زه کشی، محل قابل سکونت برای این موجود را کاهش میدهد. البته این لاک پشتها در مقایسه با اقوام آسیایی خود در معرض خطر کمتری هستند، اما علاقه آسیایی به خوردن لاک پشت و نگهداری از آن به عنوان حیوان خانگی، میتواند برای همه لاک پشتها دردسر ساز شود.
وزغ دلقک
امسال 19 قورباغه، وزغ و سمندر جدید به لیست در معرض خطر اضافه شده اند، از جمله این وزغ دلقک اهل پرو. جستجوهای فراوان برای یافتن این موجود درسال گذشته، تنها به دو عدد رسید. یعنی به احتمال زیاد تنها 2 وزغ دلقک روی زمین باقی مانده است! چیزی تا انقراض باقی نمانده است، اگر فکری برایشان نکنیم.

غزال عربی
البته بازنگری سالانه لیست قرمز همیشه هم ناامیدکننده نیست. برای مثال، امسال غزال عربی از طبقه در معرض خطر، به طبقه آسیب پذیر منتقل شده است، چون طی سالهای گذشته با توجه فراوان محیط دوستان، تعداد آنها از تنها چند عدد، به حداقل یک هزار رسیده است. در نتیجه اگر بخواهیم، میتوانیم حیوانات در معرض خطر را نجات دهیم. منبع : خبر آنلاین

سازمان ملل هشدار داد که 21 گونه حیوان در معرض انقراض هستند. سازمان ملل با اعلام این‌که 21 گونه حیوان در خطر انقراض هستند، اسامی یوزپلنگ وحشی، سه خانواده از دلفین‌ها و کرکس مصری را به لیست حیوانات در حال انقراض اضافه کرد. بر اساس این گزارش 6 گونه پرنده نیز در معرض خطر انقراض قرار دارند که باید از آن‌ها حفاظت شود. به گزارش خبرگزاری فرانسه، همچنین سال آینده را باید «سال گوریل‌ها» نامید و باید اقدامات مؤثری برای حفاظت از این حیوان انجام شود زیرا که نسل این حیوان نیز در معرض تهدید است. بر اساس این گزارش چندین نوع کوسه نیز در لیست حیوانات در حال انقراض دیده می‌شوند که یکی از گونه‌های در معرض خطر کوسه‌ای است که در دریای مدیترانه زندگی می‌کند و جمعیت این حیوان بر اثر شکار 96 درصد کاهش داشته است. سازمان ملل همچنین درباره آلودگی صوتی دریاها که بر اثر مانورهای نظامی و عبور کشتی‌ها هشدار داد و اعلام کرد: صداهای مختلف بر روی پستانداران دریایی همانند وال‌ها و دلفین‌ها تأثیر به سزایی می‌گذارد.

  منبع : خبرگزارس فارسنظرات() 

تاریخ آخرین ویرایش:یکشنبه 5 بهمن 1393 01:58 ب.ظ


Cialis pills
جمعه 16 آذر 1397 12:41 ق.ظ

Seriously many of wonderful knowledge!
interactions for cialis where cheapest cialis tarif cialis france tadalafil 20mg comprar cialis navarr click here take cialis cialis 5 mg effetti collateral import cialis achat cialis en europe generic low dose cialis
Buy generic cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 05:13 ق.ظ

Thank you, Lots of stuff.

non 5 mg cialis generici weblink price cialis cialis 5 effetti collaterali acheter du cialis a geneve generic cialis at the pharmacy cialis online precios cialis peru cialis 30 day trial coupon cialis venta a domicilio how do cialis pills work
Cialis generic
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:16 ق.ظ

Thanks. Great information!
cialis generic tadalafil buy cialis for daily use cialis 20 mg cost buying cialis in colombia we like it safe cheap cialis opinioni cialis generico canada discount drugs cialis generic cialis soft gels cialis y deporte cialis savings card
Cialis generic
سه شنبه 13 آذر 1397 11:51 ب.ظ

Information certainly applied!.
prezzo cialis a buon mercato purchase once a day cialis cilas when will generic cialis be available cialis generic cilas canadian cialis import cialis cialis en mexico precio cialis tadalafil
Buy generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 12:51 ب.ظ

Thank you, A lot of content.

cialis venta a domicilio cialis official site order generic cialis online click now cialis from canada we choice cialis uk cialis 10mg prix pharmaci cialis for sale in europa cialis great britain cialis 5mg prix cialis online holland
buy cheap cialis no prescription
سه شنبه 13 آذر 1397 01:21 ق.ظ

Seriously a lot of terrific information.
cialis 50 mg soft tab viagra or cialis cialis 5 mg cialis pas cher paris cialis without a doctor's prescription cialis ahumada prices on cialis 10 mg cialis usa cost cialis daily dose generic cheap cialis
buy cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 12:19 ب.ظ

Superb tips. Many thanks!
cialis pills boards generic cialis pill online cialis pills in singapore cialis per paypa cialis online nederland sublingual cialis online overnight cialis tadalafil cialis herbs cialis generico online prices on cialis 10 mg
Cialis generic
دوشنبه 12 آذر 1397 01:01 ق.ظ

Thank you. A lot of tips!

purchase once a day cialis cialis rckenschmerzen cialis prezzo al pubblico cialis coupons printable price cialis best safe dosage for cialis cialis for daily use tadalafil generic generic cialis soft gels cialis 100 mg 30 tablet
where to buy cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 11:54 ق.ظ

Seriously all kinds of terrific advice!
cialis prezzo in linea basso prices on cialis 10 mg cialis 20 mg cost cialis qualitat the best choice cialis woman cialis 5 effetti collaterali cialis e hiv deutschland cialis online cialis 5 mg scheda tecnica how much does a cialis cost
Cialis 20 mg
یکشنبه 11 آذر 1397 12:54 ق.ظ

Nicely put, Appreciate it.
online prescriptions cialis 5 mg cialis coupon printable cialis generico in farmacia cialis canada on line cheap cialis preis cialis 20mg schweiz wow cialis tadalafil 100mg bulk cialis buying cialis in colombia fast cialis online
buy cialis online us pharmacy
شنبه 10 آذر 1397 11:41 ق.ظ

Cheers. Terrific information!
cialis manufacturer coupon brand cialis nl cuanto cuesta cialis yaho cialis daily new zealand prezzo di cialis in bulgaria generic cialis 20mg uk cilas online cialis how much does a cialis cost cialis price thailand
Cialis online
شنبه 10 آذر 1397 12:26 ق.ظ

This is nicely expressed! .
tarif cialis france cialis rckenschmerzen generic cialis at the pharmacy purchase once a day cialis cialis italia gratis achat cialis en europe tadalafil 20 mg cialis qualitat buying cialis on internet non 5 mg cialis generici
buy cialis
جمعه 9 آذر 1397 12:56 ب.ظ

Truly many of very good advice.
cialis e hiv buying brand cialis online buy cialis cheap 10 mg buy cialis cheap 10 mg cialis online nederland prezzo di cialis in bulgaria cialis 20 mg cut in half 200 cialis coupon cialis daily generic cialis soft gels
Cialis generic
جمعه 9 آذر 1397 01:20 ق.ظ

Thank you. I value it.
cialis from canada cialis in sconto click now buy cialis brand cialis preise schweiz buy cialis sample pack achat cialis en europe generic cialis pill online wow look it cialis mexico cialis cuantos mg hay when will generic cialis be available
cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:58 ب.ظ

Thanks, An abundance of stuff.

where do you buy cialis we like it cialis soft gel cialis online napol cialis official site order a sample of cialis click here cialis daily uk if a woman takes a mans cialis cialis sans ordonnance chinese cialis 50 mg cialis 20 mg cut in half
buy cialis us pharmacy
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:41 ق.ظ

Thanks! Quite a lot of material.

we like it safe cheap cialis cialis generika in deutschland kaufen buy cheap cialis in uk cialis tablets canada discount drugs cialis weblink price cialis cialis canada cialis generic availability cialis official site cialis 5 mg funziona
buy cialis germany
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:14 ب.ظ

Appreciate it. Ample forum posts.

cipla cialis online we like it safe cheap cialis venta de cialis canada get cheap cialis buying cialis on internet cialis cipla best buy cialis 50 mg soft tab cialis name brand cheap cialis wir preise cialis authentique suisse
buy cialis without a doctor's prescription
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:15 ق.ظ

Truly plenty of fantastic information.
cialis 05 we recommend cheapest cialis cialis uk next day cialis patent expiration cialis 20 mg cialis 5mg prix generic cialis 20mg uk buy cialis cheap 10 mg acquisto online cialis cialis online napol
levitra 10 mg kopen
پنجشنبه 19 مهر 1397 04:48 ق.ظ

Thank you, Loads of advice.

vardenafil 20mg levitra 10 mg prezzo levitra online generic levitra cheap 20mg levitra buy generic levitra levitra 10 mg kopen levitra 10 mg prezzo buy 10 mg levitra levitra online
buy generic cialis online
سه شنبه 10 مهر 1397 03:32 ق.ظ

You actually suggested this perfectly.
precios de cialis generico tadalafilo cialis 5 mg para diabeticos cialis for sale south africa try it no rx cialis try it no rx cialis buy generic cialis cialis dosage only best offers cialis use achat cialis en europe
buy cialis cheap
یکشنبه 8 مهر 1397 01:06 ق.ظ

Awesome write ups. Many thanks!
cialis baratos compran uk cialis canada on line cialis savings card costo in farmacia cialis tadalafil tablets only best offers cialis use order a sample of cialis cialis cipla best buy we recommend cialis best buy cialis qualitat
http://viagraky.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 05:47 ب.ظ

Excellent forum posts. Regards!
how do cialis pills work only here cialis pills cialis alternative cialis generique cialis efficacit the best site cialis tablets cialis for sale south africa generic cialis with dapoxetine generic for cialis cialis sale online
http://cialisvonline.com/
سه شنبه 27 شهریور 1397 02:35 ب.ظ

Thanks. Great information.
low cost cialis 20mg cialis canada cilas usa cialis online cialis tadalafil online cialis for sale we choice cialis pfizer india click here cialis daily uk enter site natural cialis effetti del cialis
canadian pharmacy online 24
سه شنبه 13 شهریور 1397 06:39 ب.ظ

Helpful knowledge. With thanks!
online pharmacies mexico canadianpharmacy canada medication cost buy viagra usa buy vistagra usa canada drug pharmacy trust pharmacy canadian online pharmacies legitimate drugstore online reviews canadian pharmaceuticals nafta
Cialis canada
دوشنبه 12 شهریور 1397 07:48 ب.ظ

Cheers, Plenty of write ups.

generic cialis with dapoxetine cialis farmacias guadalajara i recommend cialis generico cialis efficacit buying cialis on internet cialis 20 mg low dose cialis blood pressure cialis savings card acheter du cialis a geneve buying cialis overnight
cialisonli.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 01:17 ق.ظ

Thank you. Fantastic stuff.
price cialis wal mart pharmacy buy cialis online legal how to buy cialis online usa we use it 50 mg cialis dose effetti del cialis order a sample of cialis cialis tablets australia cialis dose 30mg generic cialis pro does cialis cause gout
Generic viagra
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:03 ق.ظ

Nicely put. Thanks a lot.
viagra cheap online viagra tablets online pharmacy viagra online buy viagra mexico buy viagra soft buy cheap viagra online with prescription pharmacy viagra prices viagra buy online uk canadian viagra where yo buy viagra
cialissi.com
یکشنبه 21 مرداد 1397 10:56 ب.ظ

Thanks, Plenty of advice!

buying cialis overnight generic cialis with dapoxetine cilas buy name brand cialis on line cialis rezeptfrei sterreich how do cialis pills work cialis generisches kanada cialis patentablauf in deutschland cialis 5 effetti collaterali cialis taglich
Cialis canada
دوشنبه 7 خرداد 1397 02:13 ق.ظ

Amazing a lot of valuable advice!
cialis tadalafil best generic drugs cialis look here cialis order on line ou acheter du cialis pas cher compare prices cialis uk precios cialis peru buy cialis cialis coupon cialis 5 mg para diabeticos cialis generico
Cialis generic
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 03:42 ق.ظ

You actually revealed this fantastically!
canadian discount cialis non 5 mg cialis generici cialis super acti ou trouver cialis sur le net where to buy cialis in ontario cialis prezzo al pubblico acheter cialis meilleur pri trusted tabled cialis softabs cialis australian price sublingual cialis online
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30