تبلیغات
مدیریت محیط زیست (سارا اردو) - انرژی های نو

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:پیوندهای روزانه

:صفحات جانبی

:نویسندگان

:آخرین پستها

:ابر برچسبها

آماروبلاگ

آوازک

کد تغییر شکل موس

کد تغییر شکل موس

کد تغییر شکل موسکد ساعت فلش

دریافت کد حرکت ستاره چت روم دریافت کد قفل کلیک راست چت روم دریافت کد قفل کلیک راست چت روم

دریافت کد قفل کلیک راست چت روم

یکشنبه 5 بهمن 1393-02:04 ب.ظبا سلام خدمت دوستان محترم ابتدا یک توضیح بدم خدمت دوستان که ابتدا در این مقاله به اثرات زیست محیطی مصزف انرژی پرداخته شده و در آخر معرفی انرژی های نو می آید . بدلیل اینکه متنش یخورده زیاده و از ترس اینکه دوستان ببینن زیاده نخونن به 5 قسمت تقسیمش کردم . نویسنده مقاله خودم هستم البته منابعش در آخر یعنی همراه قسمت 5 می یاد . حتما پیام بزارین تا دلگرم تر بشم . با تشکر
مقدمه :
در ابتدای سال 88 مقام معظم رهبری آن سال را به نام سال اصلاح الگوی مصرف نامگذاری نمودند . تلاشهای زیادی در این سال از طرف اندیشمندان جهت تبعین جوانب این موضوع انجام گردیده است و راهكارهای زیادی نیز جهت كاهش و بهینه نمودن مصرف ارائه گردید . عمده راه کارهای پیشنهادی معطوف به راه ها و روشهای مصرف بهینه و نقش آن در جلوگیری از هدر رفت سرمایه های ملی شد . و در این بین کمتر به اثرات مصرف ، بخصوص مصرف بی رویه بر محیط زیست پرداخته شد . نوشتار پیش روی نیز بر این است تا اصلاح الگوی مصرف را از زاویه ای دیگر یعنی آثار زیانبار مصرف بر محیط زیست و نقش انرژی های نو در کنترل و کاهش پیامدهای زیست محیطی آن ، بررسی نماید .
امروزه تبعات مداخله انسان در محیط زیست بیش از هر زمانی متجلی شده است. مفهوم توسعه با رعایت حفاظت از محیط طبیعی و زیست محیط مترادف است و درشاخص های اقتصادی حساب های ملی، همچون تولید ناخالص داخلی، ملحوظ نمودن منابع طبیعی و زیست محیطی نیز مطرح است.
مصرف گستره زیادی از كالا ها را شامل می گردد از مصرف كالاهای غیر ضرور مثل لوازم آرایشی گرفته تا مصرف كالاهای اساسی و ضرورری زندگی مثل نان ، آب و غیره همگی برای تولید شدن نیاز به مصرف انرژی دارند پس انرژی توسط بشر یا بطور مستقیم یا بطور غیر مستقیم مورد استفاده قرار می گیرد .
كالاهای مختلف مصرفی در كارخانه جات و صنایع تولید می گردند . هر صنعت و یا كارخانه ای كه كالاهای مصرفی را تولید می كنند برای اینكه چرخشان به حركت دراید ناگزیر به استفاده از انرژی می باشند و مصرف انرژی های كنونی كه عمدتا سوختهای فسیلی می باشند خواه یا ناخواه آلودگی بدنبال دارند .
الگوی مصرف چرا باید اصلاح شود ؟ به سه دلیل عمده الگوی مصرف باید اصلاح گردد .
اول اینکه مصرف به خودی خود موجب تهی شدگی منابع غیر تجدید شونده مثل نفت خام ، گاز طبیعی ، زغال سنگ و ... می شود و در مواردی نیز که مدیریت صحیح اعمال نگردد حتی منابع تجدید شونده مثل آب ، جنگلها ماهیها و .... نیز در معرض خطر تهی شدن قرار دارند . دوم اینکه مصرف بی رویه موجب هدر رفت سرمایه های ملی می شود که در واقع می بایست این سرمایه ها صرف پیشرفت و افزایش رفاه کشور شود . و سومین پیامد مصرف تولید طیف بسیار گسترده ای از پسماندهای خطرناک و غیر خطرناک و همچنین آلودگی منابع آب ، خاک و هوا بوسیله پساب آلوده صنایع ، انتشار آلاینده های گازی در جو زمین و ... می باشد که می تواند اثرات بسیار زیانبار و مخربی به همراه داشته باشد .
آلاینده های ناشی از احتراق و افزایش غلظت دی اكسیدكربن در اتمسفر و پیامدهای آن، جهان را باتغییرات برگشت ناپذیر وتهدید آمیزی مواجه ساخته است. افزایش دمای كره زمین، تغییرات آب وهوایی ، بالا آمدن سطح دریاها و درنهایت، تشدید منازعات بین المللی، از جمله این پیامدها محسوب می شوند.
بنابریاین اصلاح الگوی مصرف علاوه براین كه بر مصرف بهینه و هدفمند تاكید دارد بر تغییر الگوی مصرف بدین معنی كه نوع انرژی مصرفی نیز باید تغییر كند تاكید دارد . به غیر از سوختهای فسیلی که اکنون عمده انرژی مورد نیاز بشر را تامین می نماید ، انرژی های دیگری نیز هستند که امکان مهار و بهره برداری از آنها وجود دارد . زیرا یكی از نتایج مصرف ایجاد آلودگی زیست محیطی بر اثر انتشار گازهای ناشی از احتراق سوختهای فسیلی است . اگر انرژی های نو كه به انرژی های پاك نیز معروف هستند جایگزین سوختهای فسیلی گردند ( میزان افزایش مصرف انرژی بوسیله انرژی های نو تامین گردد ) یكی از اثرات زیانبار رشد مصرف گرایی كه همان آلودگی زیست محیطی است تا اندازه ای کنترل خواهد شد .
با توجه به افزایش سالیانه میزان مصرف انرژی در جهان بدلیل افزایش سطح رفاه و رشد و پیشرفت تکنولوژی در جوامع مختلف و بدنبال آن افزایش انتشار آلاینده ها بخصوص گاز دی اکسید کربن دانشمندان پیش بینی می کنند ، در صورتی که بشر بطور مناسبی از انرژی های نو بهره نبرد در آینده زمین با تغییرات خسارتباربیشتر و شدیدتری مواجه خواهد شد . برای درک بهتر این موضوع ابتدا لازم است با سوختهای فسیلی و اثرات زیست محیطی مصرف آنها بیشتر آشنا شویم .
سوختهای فسیلی :
سوختهای فسیلی سوختهایی هستند كه از منابع طبیعی غیر تجدید شونده تشكیل می شوند . این سوختها بر اثر تجزیه بی هوازی ارگانیسمهای مرده ای كه در زیر زمین دفن شده اند بوجود می آیند . سن ارگانیسمهایی كه سوختهای فسیلی از آنها منتج شده اند میلیونها سال است . برخی از آنها بیش از 650 میلیون سال در زیر زمین مانده اند . این سوختها دارای درصد بالایی از كربن و هیدروكربن می باشند . سوختهای فسیلی به سه شكل گاز ، مایع و جامد وجود دارند . گازها مثل متان و مایعات مثل نفت خام فرار بوده و دارای زنجیره كربن كوتاه و نیمه بلند هستند . شكل جامد آنها زغال سنگ می باشد كه غنی از كربن بوده و غیرفرار می باشد .
این سوختها بر اثر فشرده شدن جسد و یا لاشه گیاهان و حیواناتی كه مرده اند و میلیونها سال زیر زمین باقی مانده اند شكل گرفته اند . در سال 2007 میلادی سهم منابع فسیلی 4/86 درصد از كل مصرف انرژی جهان برآورد شده است كه ازاین میزان 36% نفت خام ، 4/27% زغال سنگ و 23% مربوط به گاز طبیعی است . سهم منابع غیر فسیلی در سال 2006 شامل برق آبی 3/6% انرژی هسته ای 5/8% و « ژئوترمال ، خورشیدی جذرومد ، باد و ضایعات چوب » 9/0% برآورد شده است . همچنین پیش بینی می شود كه مصرف انرژی در جهان سالانه 3/2% رشد داشته باشد . سوختهای فسیلی غیر تجدید شونده اند زیرا آنها به میلیونها سال زمان نیاز دارند تا تشكیل شوند و ذخایر آنها بسیار سریعتر از آنكه دوباره تشكیل شوند تهی می شوند .
احتراق سوختهای فسیلی سالیانه 5/5 میلیارد تن دی اكسید كربن تولید می نمایند . پروسه های طبیعی فقط قادرند نصف این مقدار را جذب نمایند . بنابراین سالیانه حدود 75/2 میلیارد تن بر دی اكسید كربن اتمسفر افزوده می شود .
اثرات زیست محیطی :
در ایالات متحده امریكا بیش از 90% انتشار گازهای گل خانه ای مربوط به احتراق سوختهای فسیلی است . احتراق سوختهای فسیلی علاوه بر انتشار گاز دی اكسید كربن آلاینده های دیگری نظیر اكسید های نیتروژن ، دی اكسید گوگرد ، تركیبات آلی فرار و فلزات سنگین نیز منتشر می نمایند . مصرف برق در بخشهای صنعتی ، تجاری و خانگی سهم بسیار زیادی در انتشار آلایندها دارد . مولدهای برق باعث انتشار دی اكسید گوگرد و اكسیدهای نیتروژن در جو می شوند كه موجب ایجاد مه دود ، بارانهای اسیدی و مواد معلق بسیار ریز می شوند . همچنین دی اكسید كربن منتشر شده از دودكشهای صنایع ، خودرو ها و مصارف خانگی باعث ایجاد گرمایش جهانی می گردد كه خود باعث ایجاد تغییرات گسترده آب و هوایی و آب شدن یخهای قطبی می گردد . علاوه بر آن صنایع پالیش نفت و گاز اثرات قابل توجهی بروی آب و خاك دارند
بارانهای اسیدی ناشی از انتشار اكسیدهای نیتروژن و اكسیدهای گوگرد موجب اثرات نامطلوب بر بناهای تاریخی ، مجسمه ها ، از بین رفتن نمای منازل و وسایل نقلیه می شوند و همچنین اثرات بسیار مضری بروی اكوسیستمهای دریایی و خشكی دارند . همچنین سوختهای فسیلی محتوی مواد رادیو اكتیو بویژه اورانیوم و توریوم می باشند كه در اتمسفر آزاد می گردند . در سال 2000 میلادی 12000 تن توریوم و 5000 تن اورانیوم در سرارسر جهان بر اثر احتراق زغال سنگ آزاد شده است . همچنین سوزاندن زغال سنگ موجب رها شدن رسوبات خاكستری و خاكسترهای معلق می شود .
روشهای استخراج زغال سنگ مخصوصا برداشت در كوه بوسیله انفجار اثرات منفی بروی محیط زیست می گذارد . حفاری جهت استخراج نفت خام در دریا برای گونه های آبزی خطرناك می باشد . همچنین پالایشگاه های نفت و گاز اثرات منفی زیادی بروی محیط زیست می گذارند و موجب آلودگی آب ، خاك و هوا می گردند . پسابهای صنعتی پالایشگاه هامی توانند بسیار خطرناك باشند زیرا این پسابها مقادیر زیادی فلزات سنگین نیز می توانند همراه خود اشته باشند .
عمده تغییرات آب وهوایی و زیست محیطی در جهان در سال های اخیر بر اثر مصرف سوختهای فسیلی را می توان به شرح زیر خلاصه كرد:
* میزان انتشارCO2 در، 200 سال گذشته 31 درصد افزایش یافته است.
* میزان انتشارCH4 از سال 1800 به دو برابر افزایش یافته است.
* دمای سطحی كره زمین در قرن گذشته نسبت به متوسط، 14 درجه سانتی گراد معمول، از 4/0تا 8/0 درجه افزایش یافته است.
* دهه 1990 به احتمال زیاد گرم ترین دهه در 100 سال گذشته بوده است.
* تعداد روزهای سرد سال، تقریباً برای تمام نواحی زمین درقرن گذشته كاهش یافته است.
* نزولات جوی درنیمكره شمالی، 5 تا 10 درصد افزایش یافته است، هرچند در نواحی خشك (به خصوص آفریقای شمالی وغربی)، این روند معكوس بوده است.
* در اثر افزایش نزولات جوی در عرصه های جغرافیایی میانی و بالا شاهد سیل وطوفان های عظیم بوده ایم.
* در قرن گذشته، سطح آب های آزاد دریاها در جهان به طور متوسط سالانه 1 الی 2 میلی متر افزایش یافته است.
* از دهه 1950 تاكنون، در تابستان یخ های دریای شمال تا 40 درصد نازك تر و 10 تا 15 درصد كم عرض تر شده اند.
* پدیده ال.نی.نو، به كرات و به طور شدیدتر و پایدارتری اتفاق افتاده است.
* فصل رویش تا حدود 1 تا 4 روز در هر دهه، در عرض 40 سال گذشته طولانی تر شده اند.
* پرندگان، گیاهان، حشرات وماهیان به طرف قطب ها وعرض های بالاتر تغییر مكان داده اند.
پیامدهای مصرف :
1- تهی شدن منابع :
منابع طبیعی به منابع تجدید شونده و غیر تجدید شونده تقسیم می شوند . ذخایر غیر تجدید شونده میزان مشخصی دارند . مثلاً یک منبع گاز به میزان مشخصی گاز دارد و به هر مقدار که از آن برداشت شود ، به همان اندازه از ذخایرش کاسته خواهد شد . تا اینکه بر اثر تداوم برداشت از آن منبع بالاخره ذخایر آن پایان می یابد . اگر از ذخایر برداشت شده استفاده بی رویه شود منابع سریعتر از آنچه که باید تهی خواهد شد . این وضعیت در مورد منابع تجدید شونده نیز صدق می کند . در صورتی که از منابع تجدید شونده نیز برداشت بی رویه گردد این خطر وجود دارد که این منابع نیز تبدیل به منابع غیر تجدید شونده شده و به شکلی تهی گردند که دیگر قابلیت برداشت از آنها فراهم نباشد . به عنوان مثال آنچه که در سالهای اخیر در مورد منابع آب اتفاق افتاده است ناشی از برداشت بی رویه و عدم مدیریت صحیح منابع آب می باشد. متاسفانه بدلیل سوء مدیریت ها و عدم فرهنگسازی مناسب در مورد مصرف بهینه آب میزان برداشت از سفره های زیر زمینی آب بسیار بیشتر از ظرفیت سفرهاست و این امر موجب شده است که در بسیاری از مناطق ما شاهد بحران آب باشیم . مصرف انواع مختلف کالاها نیز به همین صورت منابع و ذخایر طبیعی را تحت فشار قرار می دهند . برق یکی از حاملهای انرژی است که در اقصا نقاط دنیا مورد استفاده قرار می گیرد و امروز ضرورت انکارناپذیر در زندگی بشر دارد و بطور فزاینده ای نیز وابسته به سوختهای فسیلی است . خوب است بدانیم مصرف برق در قسمت خانگی در کشور ما بیش از سه برابر کشورهای پیشرفته دنیاست . و با توجه به وابستگی شدید تولید برق به سوختهای فسیلی مصرف بیش از اندازه برق موجب می شود که ذخایر سوختهای فسیلی تحت فشار بیشتری قرار گیرد . و این زخایر ارزشمند سریعتر از آنچه که پیش بینی شده است ، خالی خواهد شد . این نکته نیز باید مورد توجه قرار گیرد که ذخایر زیر زمینی نفت و گاز با ارزش تر از آن هستند که ما بخواهیم با سوزاندن ، آنها را به هدر دهیم .نظرات() 

تاریخ آخرین ویرایش:- -


buy cialis usa
جمعه 16 آذر 1397 12:42 ق.ظ

Cheers! Helpful stuff!
cialis 100mg suppliers cialis diario compra buy cialis online cheapest il cialis quanto costa buy online cialis 5mg preis cialis 20mg schweiz canada discount drugs cialis cialis in sconto cialis prezzo di mercato cialis efficacit
Generic cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 05:14 ق.ظ

Incredible a lot of wonderful advice.
usa cialis online cialis 5 mg scheda tecnica cialis dosage recommendations cialis 5 mg effetti collateral cheap cialis cialis coupon cialis prezzo in linea basso cost of cialis cvs wow cialis 20 callus
Buy cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:17 ق.ظ

Fantastic material. Thanks!
cialis kaufen wo prix de cialis female cialis no prescription cialis taglich we choice cialis uk cialis therapie cialis with 2 days delivery buying cialis in colombia only here cialis pills cialis generisches kanada
Buy generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 11:51 ب.ظ

You actually mentioned this adequately.
click now buy cialis brand cialis en 24 hora are there generic cialis side effects for cialis order cialis from india cilas how do cialis pills work cialis tadalafil free generic cialis cialis para que sirve
Cialis prices
سه شنبه 13 آذر 1397 12:52 ب.ظ

Wonderful posts. Thank you.
cialis online nederland cialis lowest price calis bulk cialis enter site 20 mg cialis cost acheter cialis meilleur pri cialis generique 5 mg cialis arginine interactio we like it safe cheap cialis cialis generico online
Generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 01:22 ق.ظ

Appreciate it! A lot of write ups!

cialis generico online cialis baratos compran uk cialis pills comprar cialis 10 espa241a deutschland cialis online cialis lowest price precios cialis peru buy cheap cialis in uk cialis para que sirve tadalafil 10 mg
buy cialis uk
دوشنبه 12 آذر 1397 12:20 ب.ظ

Incredible a lot of wonderful advice.
cialis farmacias guadalajara buy cialis sample pack cialis rckenschmerzen low dose cialis blood pressure cialis farmacias guadalajara generic cialis cialis 10mg prix pharmaci cialis online napol cialis prices buy name brand cialis on line
buy cheap cialis coupon
دوشنبه 12 آذر 1397 01:02 ق.ظ

Thanks! Quite a lot of posts!

cialis official site buying brand cialis online only best offers 100mg cialis estudios de cialis genricos rezeptfrei cialis apotheke does cialis cause gout cialis official site click here cialis daily uk cialis price thailand cialis soft tabs for sale
buy cialis pills online
یکشنبه 11 آذر 1397 11:55 ق.ظ

Nicely expressed certainly! !
cialis 5 mg cialis without a doctor's prescription cialis kaufen wo cialis side effects generic for cialis cialis online calis cialis qualitat cialis kaufen bankberweisung cialis baratos compran uk
buy cials online
یکشنبه 11 آذر 1397 12:55 ق.ظ

Thank you! Awesome information.
rezeptfrei cialis apotheke click now buy cialis brand 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis farmacias guadalajara cialis 5 mg scheda tecnica get cheap cialis cialis para que sirve cialis cuantos mg hay india cialis 100mg cost cialis daily dose generic
Cialis online
شنبه 10 آذر 1397 11:42 ق.ظ

Cheers. Great stuff!
prices on cialis 10 mg usa cialis online cialis generic tarif cialis france venta cialis en espaa look here cialis order on line price cialis wal mart pharmacy cialis italia gratis walgreens price for cialis cialis 30 day trial coupon
buy cialis online
شنبه 10 آذر 1397 12:27 ق.ظ

Thanks. Wonderful stuff.
female cialis no prescription generic cialis soft gels generic cialis with dapoxetine prezzo cialis a buon mercato buy cialis online nz 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis authentique suisse cialis free trial where cheapest cialis purchase once a day cialis
buy cialis without a doctor's prescription
جمعه 9 آذر 1397 12:57 ب.ظ

Great forum posts. Thanks a lot!
cialis 20mg preis cf acquisto online cialis cialis pills how to buy cialis online usa cialis en mexico precio cialis generico cialis generico online cialis purchasing achat cialis en itali generic cialis with dapoxetine
Buy cialis
جمعه 9 آذر 1397 01:20 ق.ظ

Regards, Useful information.
cost of cialis per pill prices for cialis 50mg only now cialis 20 mg cialis arginine interactio generic low dose cialis how to purchase cialis on line legalidad de comprar cialis enter site natural cialis where cheapest cialis cialis 30 day trial coupon
buy cialis cheap
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:59 ب.ظ

Wow plenty of beneficial facts.
cialis 5 mg buy cialis generic availability cialis purchasing cialis online holland cialis online napol rezeptfrei cialis apotheke enter site 20 mg cialis cost cialis tablets australia achat cialis en suisse low cost cialis 20mg
Cialis prices
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:41 ق.ظ

Regards. A lot of forum posts.

safe dosage for cialis generic cialis with dapoxetine buying cialis overnight generico cialis mexico sialis cialis 5 mg effetti collateral free generic cialis usa cialis online cialis 100mg suppliers cialis online holland
Buy generic cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:15 ب.ظ

Nicely put. Appreciate it.
5 mg cialis pharmacie en ligne cialis pills price each cialis soft tabs for sale 200 cialis coupon tadalafil 20mg prezzo cialis a buon mercato cialis generika in deutschland kaufen cialis prezzo al pubblico cialis generico cialis online napol
buy cials online
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:16 ق.ظ

Cheers! Terrific stuff!
brand cialis nl fast cialis online cialis free trial side effects for cialis cialis super kamagra buy cialis online enter site very cheap cialis non 5 mg cialis generici 200 cialis coupon look here cialis order on line
levitra online
پنجشنبه 19 مهر 1397 04:53 ق.ظ

With thanks. A good amount of write ups.

vardenafil buy generic levitra levitra 20 mg bayer prezzo buy generic levitra generic levitra levitra prices buy levitra levitra 10 mg kopen buy levitra online buy levitra 20 mg
Online cialis
سه شنبه 10 مهر 1397 03:35 ق.ظ

Wow all kinds of valuable advice.
purchasing cialis on the internet cialis rezeptfrei sterreich viagra vs cialis vs levitra venta cialis en espaa generic cialis tadalafil does cialis cause gout click here cialis daily uk generic cialis at the pharmacy cialis 5 mg scheda tecnica low dose cialis blood pressure
Cialis generic
یکشنبه 8 مهر 1397 01:08 ق.ظ

Thank you! A good amount of information!

cialis tadalafil online cialis prezzo al pubblico cialis 10mg prix pharmaci tadalafil 10 mg wow cialis 20 tadalafil 10 mg cost of cialis cvs buy name brand cialis on line cialis manufacturer coupon only best offers 100mg cialis
buy viagra usa
شنبه 31 شهریور 1397 04:08 ب.ظ

You actually mentioned this adequately.
legitimate canadian mail order pharmacies canadian pharmacies canadian medications canadian online pharmacies reviews canada online pharmacies reviews Northwest Pharmacy good canadian online pharmacies online pharmacies india Canadian Pharmacy USA drugstore online
http://cialisvbuy.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 05:49 ب.ظ

You actually reported that superbly.
cialis in sconto cialis qualitat viagra cialis levitra prices for cialis 50mg cost of cialis per pill cialis for bph cialis y deporte cialis online deutschland wow look it cialis mexico cialis 5 mg
cialisvbuy.com
پنجشنبه 15 شهریور 1397 02:39 ق.ظ

You said it perfectly.!
cialis tablets australia cialis 5 mg buy cialis prezzo in linea basso where to buy cialis in ontario usa cialis online cialis manufacturer coupon order generic cialis online cialis price in bangalore brand cialis generic cialis en 24 hora
http://canadianpharmacyies.com/
سه شنبه 13 شهریور 1397 06:41 ب.ظ

You said it adequately.!
canadian pharmaceuticals canada drug canadian online pharmacies rated canadian rx world pharmacy viagra canadiense online pharmacy canada drugs for sale in mexico northwest pharmacies trust pharmacy canadian top rated canadian pharmacies online
http://canadianpharmacyonli.com/
سه شنبه 13 شهریور 1397 03:25 ق.ظ

You expressed that terrifically!
buy viagra cheapest price buy viagra over the counter viagra pharmacy viagra cheap viagra get a prescription online for viagra buy original viagra online generic viagra online uk pharmacy buy online where to buy generic viagra buy viagra internet cheap online pharmacy uk
http://cialisonla.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 01:18 ق.ظ

You said it adequately.!
rx cialis para comprar generic low dose cialis cialis pas cher paris cialis preise schweiz cialis professional from usa cialis herbs buy generic cialis generic cialis with dapoxetine how does cialis work cialis side effects dangers
http://viagravonline.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 12:20 ب.ظ

You actually reported this very well.
cialis 30 day sample cialis online how to buy cialis online usa sialis cialis daily cialis lilly tadalafi cialis rckenschmerzen american pharmacy cialis cialis generika sublingual cialis online
viabiovit.com/cialis-versus-viagra.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:03 ق.ظ

You actually said that terrifically!
buy cheap viagra uk buy viagra canada buy viagra safely online usa viagra online buy levitra how to find viagra buy viagra tablets online safely buy viagra online viagra for sale online pharmacy usa online
cialis 30 day sample
یکشنبه 21 مرداد 1397 10:59 ب.ظ

Very good knowledge. Thank you.
cialis 05 cialis 20mg preis cf cialis y deporte generic cialis tadalafil cialis 5 mg we use it cialis online store cialis dose 30mg price cialis wal mart pharmacy cialis daily reviews discount cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30