تبلیغات
مدیریت محیط زیست (سارا اردو) - اکوتوریسم

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:پیوندهای روزانه

:صفحات جانبی

:نویسندگان

:آخرین پستها

:ابر برچسبها

آماروبلاگ

آوازک

کد تغییر شکل موس

کد تغییر شکل موس

کد تغییر شکل موسکد ساعت فلش

دریافت کد حرکت ستاره چت روم دریافت کد قفل کلیک راست چت روم دریافت کد قفل کلیک راست چت روم

دریافت کد قفل کلیک راست چت روم

یکشنبه 5 بهمن 1393-02:12 ب.ظنیاز انسان به تفریح و تفرج جزء لاینفک وجود یک انسان است، انسان سالم انسانی است که در کنار کار وتلاش زمانی را به گردش در طبیعت نیز اختصاص دهد لذا این نیاز بشر ایجاد، مهیا نمودن وآماده سازی مراکز تفریحی وتفرجی طبیعی و یا مصنوعی را به مدیران دیکته می نماید. از آنجایی که محیط زیست طبیعی توان اکولوژیکی محدودی را برای استفاده های بشر دارا است و اکوسیستم های طبیعی از گنجینه های زیستی بشری محسوب می گردند که حفظ آن ها برای نسل های آینده ضرورت دارد. گردشگری صنعت یا پدیده ای است كه فعالیت های متعدد و متنوعی را در بر گرفته و از نظر تاثیر بر محیط زیست و اجزای تشكیل دهندة آن كاملاً حائز اهمیت می باشد.

 اكوتوریسم یك مسافرت و دیدار زیست محیطی مسئولانه به مناطق طبیعی بوده و هدف آن لذت بردن و استفاده از طبیعت است كه باعث تقویت حفاظت منابع شده و دارای تاثیرات منفی اندكی است و باعث فعال شدن جمعیت های محلی می شود كه از نظر اقتصادی و اجتماعی برای آنان مفید است.توسعه اکوتوریسم همگام با توان محیط زیستی سرزمین به عنوان یك ابزار وراهكار اثر بخش، نقشی اساسی در توسعه پایدار، خصوصا ارتقای سطح زندگی جوامع انسانی وحفظ تعادل طبیعی ایفا می نماید. در واقع می توان تحقق اصل پنجاهم قانون اساسی را در اکوتوریسم دید و از طرح های اکوتوریستی انتظار داشت. روستاهای تفت یکی از زیبا ترین مناطق تابستان گذرانی یزدی ها و تفرجگاهی در ایران است که مردم یزد خانه های زیبای خود را در میان باغهای مجلل و پر از درختان میوه برپا ساخته اند. ارزیابی توان محیط زیست به انسان کمک می کند تا به همراه طبیعت حرکت کند و از سرزمین به اندازه توان یا پتانسیل تولیدی آن بهره وری نماید، تا از این طریق بتواند جلوی فقر و ضایع شدن سرزمین را بگیرد.

مهم است كه به طور واضحی منابع اكولوژیكی در معرض ریسك، ارزشها یشان، هزینه‌های حفاظت(یا عدم حفاظت) منابع اكولوژیكی را شرح دهند. یکی از هدفهای ارزیابی توان شناسایی منابع است تا با شناخت کامل احتمال تخریب منابع کاهش یابد. هدف از انجام مطالعه، توجه به بارگزاری های اصولی به منظور کاربری اکوتوریسم با استفاده از روش تصمیم گیری چند معیاره که توان یابی و ارزش دهی به هر بخش از حوضه و فاکتور های محیطی را به شکل دقیق انجام می دهد، ضمن اینکه این مطالعه نمونه ای نسبتا کامل از به کار گیری فن آوری و تکنیک های سنجش از دور وسیستم های اطلاعات جغرافیایی است و نتایج حاصله دارای ارزش بالایی می توانند باشند. باتوجه به قابلیت گردشگری حوضه آبخیز میانکوه، صنعت گردشگری رو به افزایش است و قابلیت ها و ظرفیت های بالقوه طبیعی و فرهنگی منطقه از دیر باز مورد توجه ساکنین بوده است

سفر اکوتوریسم از خانه شروع میشود، زمانی که اکوتوریست در حال انتخاب وسایل مورد نیاز سفر است. میتوانیم کوله او را کوله اکوتوریست بنامیم. شاید در نگاه اول این موضوع به نظر شما خسته کننده و یا بی‌اهمیت باشد، درحالیکه هرچه بیشتر در این باره تفکر و یا مطالعه کنید، به پیچیدگی، جذابیت و اهمیت این موضوع پی می‌برید.

در صورتیکه کوله مناسب سفر ندارید و یا کوله‌های قدیمی شما دیگر قابل استفاده نیستند، به دنبال کیف‌هایی باشید که قسمت عمده مواد تشکیل دهنده آنها قابل بازیافت باشند. معمولا مواد تشکیل دهنده کوله‌ها به طور کامل روی برچسب آنها درج نشده است. ولیکن اشاره به این خصوصیت کوله، فروشنده را به این فکر وا می‌دارد که درآینده از تولید کنندگان کیف اطلاعات کامل‌تری درباره میزان بازیافتی بودن مواد تشکیل دهنده کیف گرفته و این نیاز بازار را به گوش آنها برساند. تحقیق در اینترنت میتواند به شما در پیدا کردن کیف‌های قابل بازیافت کمک کند زیرا فروشندگان کیف معمولا اطلاعات کاملی در این باره ندارند. البته توجه داشته باشید که در صورت داشتن کوله لزومی به خرید کوله اکولوژیک نیست زیرا مصرف هر وسیله ای یعنی استفاده بیشتر از منابع زمین و مصرف گرایی متضاد با حفظ محیط‌زیست میباشد.

در مرحله انتخاب وسایل مورد نیاز سفر، مطمئنا سلیقه شما، مقصد، شرایط آب و هوا ، طول سفر، سن و جنس شما، نوع سفر، وسیله حمل و نقل، وسایلی که باعث آرامش بیشتر شما در سفر میشوند و شرایط اجتماعی- فرهنگی جامعه میزبان همگی روی محتویات کوله شما تاثیر می‌گذارند.

 • مهمترین توصیه سبک بودن کوله سفر است، زیرا اولا هرچه سبک‌تر سفر کنید، انرژی کمتری در حمل و نقل مصرف خواهد شد. ثانیا سبک سفر کردن باعث میشود بتوانید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. ثالثا کمتر همراه داشتن وسایل غیر ضروری حس کهتری اقتصادی جامعه میزبان را کمتر تحریک میکند و در نهایت شما از اقتصاد محلی با گذاشتن فضای خالی در کوله تان و خرید از مردم محلی در برگشت حمایت خواهید کرد.

 • مطالعات خود را درباره مقصد، قبل از شروع سفر انجام دهید و به جای برداشتن کتابهای راهنمای سفر، یادداشتهای خود را بردارید. از خرید کتابهای قدیمی راهنمای سفر خودداری کنید. برای یاد گرفتن عبارات سودمند و تشکر و سلام کردن به مردم محلی میتوانید از کتابهای مرتبط اطلاعات لازم را به دست آورید.

 • لباسهای غیر نو، بدون زرق و برق، زود خشک شو، آستین بلند و به رنگهای متداول در طبیعت که باعث می شوند توجه بیش از حد مردم محلی را به خود جذب نکنید و حیوانات منطقه را از خود نرانید به تن کنید.

 • از ملحفه سبک استفاده کنید. یک کیسه پارچه ای برای جدا کردن لباسهای تمیز و کثیف خود در کوله داشته باشید.

 • در صورت استفاده از الکتریسیته در مقصد، تلاش خود را برای حداقل استفاده از الکتریسیته انجام دهید.

 • مواد دفع کننده حشرات و ضد آفتاب تهیه شده از مواد طبیعی، کیف کمکهای اولیه و ژل ضدعفونی کننده برای استفاده بعد از دستشویی همراه داشته باشید.

 • در صورت عدم وجود آب تصفیه شده بخصوص در مناطقی که مالاریا شایع است، یک کتری برقی کوچک همراه داشته باشید.

 • به جای برداشتن MP3 Player و گوشی به صداهای مکانی که از آن دیدن می کنید گوش کنید و تلاش کنید با مردم گفتگو کنید.

 • چنانچه آشنایانی در مقصد دارید، برای آنها عکس و یا هدیه کوچکی از محل زندگی خود ببرید.

 • یک مداد و دفتر یادداشت کوچک به جای Packet PC همراه داشته باشید.

 • یک ساعت ارزان زنگ داربه همراه داشته باشید تا به موقع سر قرارهای خود حاضر شوید.

 • فتوکپی از مدارک سفر خود به همراه داشته باشید تا در صورت مفقود شدن اصل آنها این مدارک بتوانند به شما کمک کنند.

 • باتری‌های قابل شارژ در صورت داشتن وسایل الکتریکی همراه داشته باشید.

 • توجه کنید که فضای کافی برای برگرداندن زباله‌های خود به خصوص پلاستیک‌ها و باتری‌ها داشته باشید، زیرا مناطق اکوتوریستی معمولا تجهیزات لازم برای بازیافت این مواد را ندارند.

 • از محل مورد بازدید خود از صنایع دستی محلی برای دوستان خود هدیه تهیه کنید تا هم از اقتصاد محلی حمایت کرده باشید و هم خاطره سفر را از یاد مبرید.

 • در نهایت توجه داشته باشید که بهتر است کوله خود را خودتان حمل کنید و استفاده از مردم محلی برای این منظور پسندیده نیست.

منبع: فصلنامه TIES

مترجم: نگار قدیمی


موضوعات مرتبط: 1-اکوتوریسم
برچسب‌ها: اکوتوریسم
[ یکشنبه 21 اسفند1390 ] [ 19:33 ] [ پرویز ستوده شایق ]

اکوتوریسم  (طبیعت گردی)

Ecotourism

اکوتوریسم،سفری مسئولانه و بازدید از مناطق طبیعی به منظور برخورداری و احترام به طبیعت با هر گونه ویژگی تاریخی و یا فرهنگی جدید مربوط به آن که به حفظ منطقه کمک کرده و کمترین تأثیر منفی را داشته و از لحاظ اجتماعی- اقتصادی،برای ساکنین منطقه سودآور باشد.حفاظت از محیط زیست،اکوتوریسم را به یک نوع از گردشگری تبدیل کرده که از مشارکت کنندگان می خواهد تا حد امکان با در نظر داشتن اهداف حفاظتی،به مدیریت مناطق حفاظت شده توجه کنند.اکوتوریسم بهترین روشی است که می تواند برای منطقه و ساکنین آن مفید بوده و منجر به حفاظت از طبیعت شود / تعریف ارائه شده در سال ۱۹۹۶ میلادی توسط اتحادیه حفاظت از زمین. نام دیگر این صنعت گردشگری بوم گردی می باشد.

ژئوتوریسم   (گردشگری وابسته به طبیعت)

Geotourism   (Natural based Tourism)

” ژئوتوریسم “  یا توریسم جغرافیایی فرایندی است که با تمرکز بر ظرفیت های بومی، جغرافیایی و زمین شناختی هر منطقه موجب توسعه پایدار گردشگری می شود. ژئوتوریسم با تاکید بر مشخصه های انحصاری هر منطقه سبب سودرسانی گردشگران به آن منطقه می شود.ژئوتوریسم طبق تعریف بخشی از توریسم طبیعت محسوب می شود که هدف آن مشاهده پدیده های زیبا و جذاب زمین شناسی و جغرافیایی است. می توان به دو نمونه غار کتله خور در زنجان و پناهگاه حیات وحش میاناله در مازندران را به عنوان ظرفیت های ژئوتوریسم در ایران نام برد.ژئوتوریسم یا گردشگری زمین شناسی امروزه مخاطبان وسیعی دارد که نه تنها متخصصان و کارشناسان زمین شناسی، بلکه گردشگران عادی و علاقه مند به طبیعت هستند.ژئوتوریسم از علوم مختلف زمین شناسی استفاده می کند و علاقه مندان به طبیعت و پدیده های زمین شناسی را برای بازدید از جاذبه های زمین دعوت می کند.

Geopark ژئو پارک

سازمان علمی فرهنگی یونسکو ژئوپارک را یک محدوده معین جغرافیایی تعریف می کند که شامل چند پدیده خاص و زیبای زمین شناسی است. در این محدوده ممکن است علاوه بر جاذبه های زمین شناسی تعدادی جاذبه های طبیعی، فرهنگیف هنری و تاریخی نیز وجود داشته که بر روی توسعه اقتصادی منطقه اثر گذار خواهد بود. در تعریف دیگر ژئوپارک شامل یک منطقه حفاظت شده ملی است که حداقل دارای یک سایت میراث علوم زمین بوده و از لحاظ علمی نادر بون و زیبایی شناسی آن حائز اهمیت می باشد. مفهوم حفاظت و آموزش و توسعه پایدار میراث علوم زمین در ژئوپارک ها با یکدیگر ترکیب می شود.                                                                         UNESCO Global / Geoprak Network 2006

در ایران می توان به مجموعه جزایر قشم و کیش، رشته کوه های البرز مرکزی، قله آتشفشانی تفتان، کلوت های کویر شهداد و مجموعه پارک ملی کویر به عنوان ژئوپارک های ایران اشاره نمود.

 

 Cycle Tourism        سایکل توریسم(دوچرخه سواری در طبیعت)

سایکل توریسم از لحاظ لغوی از دو کلمه سایکل به معنای دوچرخه و توریسم یا همان گردشگری تشکیل یافته و همانطور که از اسمش پیداست در واقع نوعی از جهانگردی است، با این تفاوت که وسیله نقلیه آن دوچرخه است. معمولا هنگام سفر، وسیله نقلیه است که انسان را جابجا میکند، اما در اینجا خود وسیله نقلیه هم با نیروی انسان جابجا میشود. در این نوع سفرها شرایط آب و هوایی بسیار  اهمیت دارد.

Desert         کویر

اصطلاح کویر از لغت کبیر به معنای بزرگ گرفته شده است. در فرهنگ پهلوی این اصطلاح از لغت کویز که به معنی پیمانه است، آمده.

Wetland         تالاب

تالاب محیطی است که آب عامل اصلی تشکیل دهنده محیط زیست جانوری و گیاهی آن باشد. تالابها معمولا زمانی شکل می گیرند که پهنه آب در سطح زمین یا در نزدیکی سطح باشد. به عبارت دیگر آب کم عمقی پهنه ای از زمین را پوشانده باشد. کنوانسیون جهانی حفاظت از تالا بها این گونه تعریف کرده است : مناطقی پوشیده از مرداب، باتلاق ها، لجن زارها یا آبگیرهای طبیعی و مصنوعی اعم از دائمی و موقت که در آن آبهای شور یا شیرین به صورت راکد یا جاری یافت می شود، از جمله آبگیرهای دریایی که عمق آنها در پایین ترین حد جزر از شش متر تجاوز نکند. ممکن است شامل مناطق ساحلی یا کرانه های مجاور تالابها و جزیرها و یا بخشهایی از آب دریا باشد که در تالاب ها محاط بوده و عمق آنها در پائین ترین حد جزر بیشتر از شش متر نباشد.

National Park    پارک ملی   

مناطق طبیعی به نسبت وسیع و دارای ویژگی های خاص و اهمیت ملی به لحاظ زمین شناسی، بوم شناسی، جغرافیای زیستی و چشم انداز، با هدف حفظ وضعیت زیستی و طبیعی، بهبود جمعیت گونه های جانوری و رویشگاه های گیاهی و همچنین بهره برداری تفریحی به عنوان پارک ملی انتخاب می شود. پارک های ملی محل مناسبی برای فعالیت های آموزشی پژوهشی و گردشگری (اکوتوریسم) به شمار می آیند. به منظور حفاظت بنیادی از تنوع زیستی، ذخایر ژنتیکی، یکپارچگی اکولوژیک و چشم اندازها، فعالیت های مرتبط با بهره برداری های مصرفی و مسکونی در این مناطق مجاز نیست. به همین دلیل برای پارک های ملی پشتوانه قانونی حفاظتی مستحکم تری نسبت به سایر مناطق حفاظت شده پیش بینی شده است.

National Natural Monuments  آثار طبیعی ملی     

پدیده ها یا مجموعه های گیاهی و جانوری به نسبت کوچک، جالب، کم نظیر، استثنایی، غیر متعارف و غیر قابل جایگین که دارای ارزش های حفاظتی علمی تاریخی یا طبیعی باشند، با هدف حفظ و حراست به عنوان اثر طبیعی ملی انتخاب می شوند. اقدامات حفاظتی در این مورد باید تضمین کننده پایداری بهره برداری غیر مصرفی از آنها در طول زمان باشد.

Wildlife Refuges  پناهگاه حیات وحش       

محدوده هایی با زیستگاه های طبیعی نمونه برای جانوران وحشی که به منظور حمایت از جمعیت گونه های جانوری افزایش سطح کیفیت آنها، انتخاب می شوند. کمترین وسعت پناهگاه های حیات وحش باید به حدی باشد که ضمن رفع نیاز گونه های جانوری، پیوستگی و ارتباط متقابل واحدهای آنها را تضمین کند. ای نمناطق محیط های مناسبی برای فعالیت های آموزشی، تحقیقاتی و پژوهشی به ویژه در ارتباط با گونه های جانوری به شمار می آیند. بهره برداری های مصرفی و سازگار و همچنین فعالیت های گردشگری کنترل شده در پناهگاه ها مجاز است.

Protected Areas  منطقه حفاظت شده     

اراضی به نسبت وسیع با ارزش حفاظتی بالا که با هدف حفظ و احیای رویشگاه های گیاهی و زیستگاه های جانوری انتخاب می شوند. مناطق حفاظت شده محیط های مناسبی برای اجرای برنامه های آموزشی و پژوهش های زیست محیطی به شمار می آیند. انجان فعالیت های گردشگری (اکوتوریسم) و بهره برداری مصرفی و اقتصادی متناسب با نواحی هر منطقه و بر اساس طرح جامع مدیریت مناطق، مجاز می باشد.

    کنوانسیون رامسر        Ramsar  

کنوانسیون رامسر قدیمی ترین معاهده بین المللی با تاکید بر حفاظت از طبیعت در جهان است. آغاز آن در دوره دوم فوریه ۱۹۷۱ (۱۳ بهمن ۱۳۴۹) در شهر ایرانی رامسر بوده که کنوانسیون نام خود را از این شهر اقتباس نموده است. کنوانسیون رامسر در سال ۱۹۷۵ میلادی جنبه قانونی یافت. این معهده ۱۲۵ کشور عضو را ملزم به تعیین و حفظ تالاب های با ارزش و تشویق به استفاده خردمندانه از آنها می نماید. حدود ۱۵۰۰ سایت با مساحت کل حدود ۱۵۰۰۰۰۰۰۰ هکتار در حال حاضر در این کنوانسیون به ثبت رسیده است. (آمار مربوط به سال ۲۰۰۶ میلادی).

از جمله تالاب های مهم ایرانی ثبت شده در کنوانسیون رامسر می توان به آلاگل، آلماگل، امیر کلایه، تالاب انزلی، دهانه رودهای گز و حرا، آب بندان های فریدونکنار، تالاب گاوخونی، گمیشان، انتهای جنوبی هامون پوزک، قوریگل، دریاچه ارومیه، دریاچه پریشان و دشت ارژن، شبه جزیره میانکاله و خلیج گرگان، تالاب شادگان، جزیره شیدور و …

تنوع زیستی       Biodiversity

تنوع زیستی بر اساس تعریف کنوانسیون تنوع زیستی به معنای قابلیت تمایز بین ارگانیسم های زنده از هر منبع شامل اکوسیستم های زمینی، دریایی و اکوسیستم های آبزی، همچنین شامل ترکیبات اکولوژی که بخشی از اکوسیستم ها را تشکیل می دهند می باشد وشامل تنوع در داخل گونه ها، بین گونه ها و اکوسیستم ها است. تنوع زیستی ممکن است در سه سطح درنظرگرفته شده باشد : تنوع ژنتیکی، تنوع گونه و تنوع اکوسیستمی.

اکوسیستم       Ecosystem

اکوسیستم اجتماعی از موجودات زنده به همراه محیط غیر زنده محلی اطراف آن است که به عنوان یک سیستم با تبادلات و روابط درون مستقل در نظر گرفته می شود و در آن فرایند هایی از جمله جریان انرژی از طریق سطوح مرتبط با تغدیه و چرخش عناصر و ترکیبات شیمیایی از طریق اجزای زنده و غیر زنده سیستم انجام می شود .

اکوتون       Ecotone

اکوتون مرز بین دو منطقه زیستی است که فرآیندهای مبادله یا رقابت بین تشکل های همجوار در آن صورت می پذیرد. جامعه اکوتونی شامل بسیاری از موجودات زنده جانوری و گیاهی  از هر یک جوامع زیستی متداخل در یکدیگر و خصوصیات آنها  است. به زبانی ساده تر منطقه مرزی دو اکوسیستم یا منطقه زیستی مختلف با یکدیگر را اکوتون می نامند که دارای تنوع زیستی از هر دو منطقه درگیر با هم می باشد.

مرجع : موسسه طبیعت پژوهان زیما

صنعت اکوتوریسم در حال گسترش است ، نفوذ این صنعت در بسیار از جامع بسیار چشمگیر است . ایران بدلیل داشتن مناطق طبیعی بسیار بکر و زیبا مستعد این صنعت است . کوهستان بستر فعالیت کوهنوردان نیز از این قاعده مستثنی نیست . انسجام بخشیدن به برنامه های کوهنوردی در ارتفاعات کوهستان همراستا با اهداف اکوتوریسم تنها راهی است که برای لذت بردن از طبیعت کوهستان در عین اینکه حفاظت از آنرا به عهده می گیریم و نیز در ارتقاء سطح معیشتی جامعه محلی تاثیر گذار هستیم در فرا روی ما قرار دارد .

ضرورت توسعه اکوتوریسم در ایران

قابلیت های بالقوه سرزمین ایران

ملاحظات اجتماعی_ فرهنگی ایران

صنعتی پاكیزه منطبق بر معیار های توسعه پایدار

منافع اقتصادی

توجیه حفاظتحال سوال این است که اکوتوریسم چیست ؟:

اكوتوریسم سفری است مسئولانه به مناطق طبیعی كه حافظ محیط زیست بوده و باعث بهبود كیفیت زندگی مردم محلی گردد.


اکوتوریسم و توسعه پایدار چه رابطه ایی دارند ؟

توسعه پایدار فرآیندی است از توسعه سرزمین، شهرها، مشاغل، جوامع و مانند آن که برآورنده نیازهای حال حاضر بشر باشد، بدون آنکه قابلیت سرزمین را برای برآورده شدن نیازهای نسل های بعد به خطراندازد.

هم بستگی بین حفاظت و توسعه برای اولین بار واژه توسعه پایدار را رایج نمود.

دیدگاه توسعه پایدار معنی جدیدی از حفاظت را پدید آورده است: "حفاظت یعنی هم مراقبت و هم استفاده منطقی از منابع طبیعی".


مفهوم اکوتوریسم

اكوتوریسم به عنوان ابزار توسعه پایدار
اكوتوریسم به عنوان ابزار حفاظت
اكوتوریسم به عنوان ابزار اقتصاد

اصول اکوتوریسم
حداقل اثرات منفی بر طبیعت و فرهنگ
آموزش و تفسیر اهمیت حفاظت برای مخاطبان
تأكید بر تجارت مسئولانه، با همكاری مردم محلی، با تكیه بر توانایی های بومی
منافع مستقیم برای مدیریت و حفاظت مناطق
تأكید بر زون بندی مناطق برای توریسم، تهیه طرحهای مدیریت بازدید كنندگان و تعیین مقاصد مناسب اكو توریسم
تأكید به انجام مطالعات زیست محیطی و اجتماعی و برنامه های بلند مدت برای ارزیابی فعالیت و كاهش اثرات منفی

آموزش راهنمایان کوهستان جهت اجرای تورهای کوهستان  با عنوان تور لیدر کوهستان دوره های جوانی است که می رود تا علاوه بر استفاده از دانش کوهنوردی از اکوتوریسم نیز به عنوان ابزاری کارآمد این راستا بهره مند شود .

شما با اکوتوریسم کوهستان چقدر آشنا هستید ؟

کافی است کلمات  Eco tourism + mountain را در اینترنت بگردید
کلمه Via Ferrata معادل فارسی ندارد ، ولی مفهوم آن یک مسیر کوهستانی طولانی است که برای کوهنوردی مورد استفاده قرار می گیرد ، جاده هایی که با استفاده از کابل های ثابت ، نردبان ، پل ها ،  اتصالات فلزی و .... ساخته می شود . در زبان ایتالیایی به آن " جاده آهنی " و در آلمانی " مسیر کوهنوردی " معروف است  .
از این جاده ها افراد با توانایی ها متفاوتی می توانند استفاده کنند و به عنوان مسیر کوهنوردی در دسترس ، جهت اجرای برنامه های کوهنوردی مهیج و ایمن از هدف های کوهنوردی می باشد ، بدلیل اینکه در تمام طول مسیر افراد با طناب های ایمن تحت حمایت قرار می گیرند و این مسیر ها در راستای سالم ماندن طبیعت کوهستان بود و اجرای برنامه ها تحت شرایط مسئولانه و حفاظت از محیط پاک کوهستان مورد استفاده قرار می گیرد .
  در تعدادی از کشورهای اروپایی، از جمله ایتالیا، آلمان ، انگلستان، اسکاتلند ، ولز، فرانسه، اتریش، اسلوونی ، رومانی ، سوئیس ، اسپانیا ، سوئد ، نروژ و از معدود مکان هایی در ایالات متحده، کانادا، مالزی ، سنگاپور و به صورت محدود در ایران این مسیر ها ایجاد شده است .

 از این مسیر ها در کوهستان های کشور های مختلف ایجاد شده و بدون تخریب طبیعت سالیان سال است که به کوهنوردی و ارائه تورهای کوهستان می نمایند ، کافی کلمه فوق را در اینترنت جستجو کنید و ببیند که چه مسیرهای در جهان ساخته شده است . آنگاه در کوهنوردی نوین کمی بیاندیشم ، دوستانی که اهل فکر هستند به خصوص در حوزه کوهنوردی موضوعات از این دست فراوان است ....
امیدوارم در آینده کارگروه هایی از کوه نوردان در حوزه تحقیقاتی کوهنوردی فعال شده و اقدامات موثری در راستای فعالیت های کوهنوردی و حفاظت از محیط کوهستان انجام دهند .....نظرات() 

تاریخ آخرین ویرایش:- -


buy cialis without a doctor's prescription
پنجشنبه 15 آذر 1397 09:24 ب.ظ

Incredible loads of superb information!
cialis purchasing buy name brand cialis on line cialis 5 mg schweiz enter site 20 mg cialis cost generic cialis at walmart wow look it cialis mexico cialis australian price comprar cialis 10 espa241a order generic cialis online comprar cialis 10 espa241a
buy generic cialis pills
پنجشنبه 15 آذر 1397 01:52 ق.ظ

Kudos, Loads of facts!

where do you buy cialis cialis generic tadalafil buy ou trouver cialis sur le net we recommend cialis info american pharmacy cialis link for you cialis price generico cialis mexico cialis coupons cialis 20 mg cialis e hiv
buy tadalafil pills
چهارشنبه 14 آذر 1397 09:19 ق.ظ

This is nicely put. .
cialis for sale south africa cialis baratos compran uk buy cialis online order generic cialis online when can i take another cialis tadalafil 20 mg tarif cialis france cialis 5 mg effetti collateral cialis flussig cialis generico milano
buy tadalafil no prescription
سه شنبه 13 آذر 1397 09:46 ب.ظ

Valuable knowledge. Thanks.
cialis dosage amounts generico cialis mexico non 5 mg cialis generici walgreens price for cialis cialis daily prezzo di cialis in bulgaria cialis et insomni generic cialis soft gels cialis kaufen costo in farmacia cialis
buy cialis uk
سه شنبه 13 آذر 1397 10:55 ق.ظ

With thanks! A lot of knowledge!

cialis rckenschmerzen cialis 20 mg best price cialis 20 mg cost we recommend cialis info tadalafil generic cialis 5mg billiger cialis coupons no prescription cialis cheap cialis 100 mg 30 tablet cialis purchasing
buy tadalafil online
دوشنبه 12 آذر 1397 11:13 ب.ظ

Amazing quite a lot of great data.
click now cialis from canada prescription doctor cialis acquistare cialis internet cialis for bph cialis online holland what is cialis cialis with 2 days delivery where cheapest cialis buy name brand cialis on line cialis official site
Buy cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 10:21 ق.ظ

Seriously quite a lot of beneficial material!
pastillas cialis y alcoho cialis baratos compran uk cialis generico online comprar cialis 10 espa241a click now buy cialis brand tarif cialis france where do you buy cialis cialis pills boards buy cialis cheap 10 mg free generic cialis
Online cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 10:41 ب.ظ

Perfectly voiced really! !
low cost cialis 20mg click here take cialis how to buy cialis online usa buy original cialis sublingual cialis online how much does a cialis cost we recommend cialis best buy we choice cialis pfizer india low cost cialis 20mg cialis en 24 hora
buy cheap cialis on line
یکشنبه 11 آذر 1397 09:43 ق.ظ

Fine tips. Regards!
effetti del cialis cialis dosage buying cialis overnight what is cialis cialis farmacias guadalajara side effects of cialis recommended site cialis kanada low dose cialis blood pressure only now cialis 20 mg price cialis per pill
Buy generic cialis
شنبه 10 آذر 1397 10:54 ب.ظ

Amazing facts. Regards!
generic cialis review uk prezzo cialis a buon mercato cialis sicuro in linea buy cheap cialis in uk acquisto online cialis cialis great britain how do cialis pills work we use it 50 mg cialis dose cialis tablets for sale tadalafil 10 mg
buy cialis online us pharmacy
شنبه 10 آذر 1397 09:36 ق.ظ

You said it very well.!
purchase once a day cialis online prescriptions cialis cialis farmacias guadalajara cialis dose 30mg get cheap cialis opinioni cialis generico cialis italia gratis cialis 5 mg buy cialis authentique suisse buy cheap cialis in uk
Buy cialis
جمعه 9 آذر 1397 10:19 ب.ظ

Appreciate it! Quite a lot of knowledge!

cialis canada on line cialis daily generic for cialis cialis 5 mg schweiz tadalafil cialis cipla best buy cialis free trial cialis rckenschmerzen order generic cialis online interactions for cialis
buy cialis online
جمعه 9 آذر 1397 10:22 ق.ظ

Position nicely applied!!
cialis in sconto buy cialis cheap 10 mg cialis uk try it no rx cialis cialis generico milano cialis kamagra levitra 40 mg cialis what if i take cialis daily reviews only now cialis for sale in us cialis generisches kanada
cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 11:19 ب.ظ

Awesome content. Thanks.
viagra or cialis cialis 20 mg effectiveness cialis pills cialis wir preise cialis prices in england cialis generika in deutschland kaufen if a woman takes a mans cialis only best offers 100mg cialis buying cialis in colombia 200 cialis coupon
Buy generic cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 12:00 ب.ظ

This is nicely put! .
cialis reviews prix cialis once a da we like it safe cheap cialis generic cialis pro 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis generico en mexico cialis wir preise cialis super acti rx cialis para comprar cialis 10 doctissimo
Buy generic cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 11:22 ب.ظ

Very good stuff, Kudos.
rezeptfrei cialis apotheke cialis prices 200 cialis coupon cialis generico postepay online cialis prezzo cialis a buon mercato cialis 5 mg buy cialis generico milano cialis 5mg prix click here take cialis
buy cialis no rx
چهارشنبه 7 آذر 1397 11:19 ق.ظ

Appreciate it! Quite a lot of info!

usa cialis online cialis kamagra levitra generic cialis tadalafil buy cialis online cheapest achat cialis en suisse cialis uk cialis super acti costo in farmacia cialis cialis en mexico precio acquisto online cialis
pharmacy canada reviews
یکشنبه 1 مهر 1397 04:04 ب.ظ

Cheers. Loads of posts.

canadian pharmacy meds online canadian pharmacies drugs for sale online top rated canadian pharmacies online canadian medications list canada online pharmacies reviews canadian drugstore trust pharmacy canadian aarp recommended canadian online pharmacies online pharmacies in usa
cialisvonline.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 12:01 ب.ظ

Kudos. Ample info!

cialis generic dosagem ideal cialis cialis coupons printable cialis price in bangalore effetti del cialis cilas we choice cialis pfizer india trusted tabled cialis softabs cialis online nederland rx cialis para comprar
cialisvi.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 04:09 ب.ظ

You actually expressed that perfectly!
cialis official site cialis savings card price cialis per pill cialis free trial low dose cialis blood pressure cilas cialis rezeptfrei cialis online enter site natural cialis tarif cialis france
http://viagravonline.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 10:40 ب.ظ

Thanks. Loads of facts.

price cialis best non 5 mg cialis generici cialis generique safe site to buy cialis online cialis super acti cialis generique cialis lilly tadalafi cialis 30 day trial coupon buy online cialis 5mg only now cialis for sale in us
buy viagra no rx
سه شنبه 23 مرداد 1397 10:01 ق.ظ

Good facts. Thank you.
viagra prescription pharmacy order online buy viagra canadian pharmacy cheap viagra online uk buy viagra online online viagra online pharmacy buy viagra canada online how to get prescription viagra discount viagra tadalafil
Cialis prices
دوشنبه 7 خرداد 1397 04:55 ب.ظ

Whoa many of great material!
cost of cialis per pill non 5 mg cialis generici interactions for cialis cialis canada warnings for cialis warnings for cialis how does cialis work cialis 20 mg recommended site cialis kanada cialis wir preise
Viagra vs viagra
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 04:07 ق.ظ

Beneficial material. Thanks a lot.
how to buy viagra safely online purchase viagra uk cheapest place to buy viagra online buy viagra for women buy viagra online rx. viagra uk online ordering viagra online buy viagra soft tabs buy cheap viagra online without prescription price of viagra uk
Cialis prices
جمعه 3 فروردین 1397 04:13 ب.ظ

You actually suggested that really well!
cialis official site comprar cialis 10 espa241a tadalafil 20 mg only here cialis pills cialis generika cost of cialis per pill only here cialis pills cialis venta a domicilio where cheapest cialis cialis rckenschmerzen
Cialis canada
یکشنبه 27 اسفند 1396 11:11 ب.ظ

Nicely put, Thanks a lot.
where cheapest cialis cialis arginine interactio buy cialis online cheapest prices for cialis 50mg cialis flussig we choice cialis pfizer india cialis professional yohimbe generic cialis soft gels cialis online generic cialis review uk
Foot Problems
شنبه 14 مرداد 1396 05:17 ب.ظ
If you wish for to obtain a good deal from this piece of writing then you have to apply such strategies to
your won blog.
Leslie
سه شنبه 10 مرداد 1396 07:56 ب.ظ
Can I simply just say what a relief to discover somebody that truly knows what they're discussing on the net.
You definitely know how to bring an issue to light
and make it important. A lot more people need to look at this and understand this side of the story.
I can't believe you are not more popular because you certainly have the gift.
https://darcipeels.wordpress.com/2015/06/26/hammer-toes-definition/?share=twitter
یکشنبه 4 تیر 1396 09:58 ق.ظ
Hi there i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i
read this piece of writing i thought i could also make comment due to this
brilliant post.
http://splendidfuel8498.hazblog.com/
دوشنبه 1 خرداد 1396 08:38 ب.ظ
Thank you for some other informative website. The place else may just I get that kind of info written in such a perfect method?
I've a project that I am just now operating on, and I've been at the look out for such info.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30