تبلیغات
مدیریت محیط زیست (سارا اردو) - گردشگری روستایی و عشایری ( قابلیت ها و جاذبه ها )

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:پیوندهای روزانه

:صفحات جانبی

:نویسندگان

:آخرین پستها

:ابر برچسبها

آماروبلاگ

آوازک

کد تغییر شکل موس

کد تغییر شکل موس

کد تغییر شکل موسکد ساعت فلش

دریافت کد حرکت ستاره چت روم دریافت کد قفل کلیک راست چت روم دریافت کد قفل کلیک راست چت روم

دریافت کد قفل کلیک راست چت روم

شنبه 7 تیر 1393-06:58 ب.ظگردشگری روستایی یکی از مردمی ترین اشکال گردشگری محسوب می شود که در پیرامون روستا اتفاق می افتد . براساس گزارش سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD ) در ایلات متحده امریکا در سال 1992 بیش از 70 درصد جمعیت از انواع تفریحات روستایی و محیطهای کشاورزی برخوردار گردیده اند (شارپلی ، 1380، 5).این در صد در سال 2004 به 76 رسیده است (پاپلی یزدی،1386،201) .

گردشگری روستایی را بدین گونه تعریف نموده اند :

«گردشگری روستایی عبارت است از فعالیت ها و گونه های مختلف گردشگری در محیط های مختلف روستایی و پیرامون آنها که در بردارنده آثار مثبت/منفی برای محیط زیست روستا ،انسان و طبیعت است » (سقایی ، 1383، 112 ) .

تونیس (Tonnies) می‌گوید: جامعه روستایی به عنوان یک جامعه آرمانی است که سرشار از تقدس، هماهنگی و صلح و صفاست.

روث گلاس (Ruth Glass) می‌نویسد: برای ما صفت روستایی دارای مفهوم مطبوع و مطمئنی است. زیبایی، سادگی، راحتی، فراغت، منظره‌های دلگشا، آزادی، صلح و صفا و آرامش است.

منابع عمده گردشگری روستایی عبارتند از :

الف) منابع طبیعی : که شامل منابع آبی ، جنگل ها و پوشش های گیاهی ، اکوسیستم های کوهستانی ، زندگی جانوری ، چشمه های آب گرم ، معادن و ذخایر ، غارهای طبیعی ، کوه ها و بیابان ها ، اقلیم و فضاهای روستایی ویژه می باشد .

ب) منابع فرهنگی : مانند اماکن تاریخی و باستانی ، اماکن مذهبی و زیارتگاههای مقدس ، آداب و رسوم محلی ، فستیوالهای فرهنگی ، شیوه های معیشتی ، موسیقی ، رقص و بازیهای محلی ، لباس و پوشش مردم محلی به عنوان یک جاذبه

ج) جاذبه های ویژه : از قبیل پارکهای موضوعی ، اکواریوم و موزه های تاریخی،طبیعی و هنری ، پیست های ورزشی ، دامنه فعالیت های تفریحی و گردشگری در مناطق روستایی

گردشگری روستایی را از دو وجه مختلف می توان مورد توجه قرار داد : از یک سو محیطهای اطراف روستا این فرصت را برای گردشگران فراهم می کند تا فارغ از هیاهوی شهری در بستر آرام و سنتی روستا زمانی را به فراغت بگذرانند و از دیگر سو در کنار آن،اقتصاد وابسته به زمین روستا می تواند راهای تنفس دیگری را نیز تجربه کند . هر چند گردشگری راه حلی برای مرتفع نمودن تمامی مشکلات نواحی روستایی نیست اما یکی از شیوه هایی است که می تواند آثار اقتصادی مهمی داشته باشد و به کند شدن جریان مهاجرت روستاییان و حتی مهاجرت معکوس منجر شود .

امروزه گردشگران به دنبال مکانهای بکر و جدید هستند و دوست دارند چند صباحی را در آرامش کامل و در جایی بی سر وصدا سپری نمایند . روستاها ی ما نمادی از این گونه مکانها به شمار می روند و زیست بومی حاوی جاذبه های مختلف می باشند .

از جاذبه ها و قابلیت های مناطق روستایی برای استفاده گردشگران می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

- کوه نوردی و غار نوردی

- ماهیگیری در رودخانه

- ورزش های زمستانی

- طبیعت درمانی ( آبگرم)

- شکار و صید

- صنایع دستی و حیات زیست

- جشنواره صنایع دستی روستایی و عشایری

- کوچ پرندگان

- تخمگذاری پرندگان

- باغات میوه

- مطالعه در طبیعت و جمع آوری داروهای گیاهی

- چشم اندازهای طبیعی

- پارک طبیعی

- مسیل ها ،چشمه ها و رودخانه ها

- جنگل ها و غارها

- حیات وحش

- روستا گردی و مطالعه زندگی عشایر

- آب و هوا و اقلیم

- شنا در رودخانه

- حمام آفتاب

- گردش در طبیعت

- تجربه زندگی روستایی و عشایری : این مورد به تازگی در بعضی از کشور ها رونق یافته است . بدین ترتیب که گردشگران در یک روستا چندین روز در خانه های اجاره ای مجهز به لوازم و وسایل ، زندگی روستایی را تجربه و از این کار لذت می برند .

در این عصر گردشگران ماجراجو و جستجوگر و برخوردار از حس دلتنگی تاریخی و باستانی به شیوه دیگری از گردشگری نیز روی آورده اند که از آن به «گردشگری عشایری Nomadic's Tourism » یاد می شود .

عشایر یا کوچی‌ها به مردمانی گفته می‌شود که عموماً زندگی خود را از دامداری اداره می‌کنند و به همین دلیل معمولاً هر سال از ییلاق به قشلاق و بالعکس کوچ می‌کنند. عشایر بطور سنتی دارای اقامتگاه ثابتی نیستند و نوع مسکن آنان به گونه‌ای است که امکان جمع آوری و نصب مجدد آن وجود دارد.

واژه عشایر بیشتر در فارسی و در مورد ایل‌های کوچنده در ایران به کار می‌رود. عشایر در قدیم تقریباً نیروهای اصلی جنگی ایران را تشکیل می‌داده‌اند. از عشایر معروف ایران می‌توان به ایل‌ها و تیره‌های مختلف بختیاری، لر و قشقایی اشاره کرد.

توسعه خدمات گردشگری در مناطق عشایری دارای همان آثار مثبت و منفی و چالشهای گردشگری روستایی است. با برنامه ریزی و کار فرهنگی می توان از آثار منفی و چالش ها کاست و بر محاسن آن افزود . (پاپلی یزدی ،1386 ،210)

قابلیت های مناطق عشایری را آقای دکتر پاپلی یزدی به صورت زیر برشمرده است :

1. آداب و رسوم : ویژگیهای فرهنگی کوچ نشینان که متاثر از اعتقادات و باورهای آنهاست چشم انداز فرهنگی آن جوامع را خلق می کند .

2. مسکن : نوع مسکن کوچ نشینان در مناطق عشایری یکی دیگر از قابلیت های گردشگری است ؛ به خصوص آنکه مسکن آنها در تطبیق با محیط بوده ، تبلور سبک باری برای حرکتی دائمی است .

3. پوشاک : شکل، دوخت، اندازه و انتخاب رنگهای لباس زنان در طوایف کوچ نشین یک نوع وحدت فرهنگی به آنان بخشیده و علاوه بر جذابیت شهرت ویژه ای برای جوامع کوچ نشین فراهم کرده است .

4. صنایع دستی : صنایع دستی برخاسته از نیازهای اولیه مردم کوچ نشین در تطبیق با محیط جغرافیایی و فناوری سنتی حاکم بر مناطق عشایری است . توسعه گردشگری در مناطق عشایری می تواند سبب افزایش فروش صنایع دستی و دوام گردد و از دیگر سو به ایجاد اشتغال و درآمد در مناطق عشایری کمک کند .

5. موسیقی : اصیل ترین آوای موسیقی را می توان در میان کوچ نشینان یافت . زیرا موسیقی عشایری میراث انسانهای گمنامی است که قرنها سینه به سینه و نسل به نسل حفظ شده است ، و در آن عشق، عاطفه،مردی،و رشادت تبلور می یابد .

6. ادبیات عامیانه : ادبیات برخاسته از جوامع کوچ نشین خارج از جلوه های فرهنگی نخبه گرا، بازگوکننده تمامی واقعیتی است که مردم این جوامع با آن سر می کنند ؛ به خصوص در جوامع ایلی بازتاب این ادبیات در گویش های مختلف و به صور گوناگون ، از واقعیت ها و باورهای پنهان در پشت نقاب زندگی روزمره حکایت دارد . این ادبیات در جوامع کوچ نشین بیانگر فرهنگ قومی و الگوی رفتار اجتماعی است .

7. نوع معیشت : زندگی دامداری در کوهستانها و دشتها ، صدای بع بع گوسفندان و بزها در نسیم صبحگاهی ، شیردوشی، تهیه آتش ، جوشاندن شیر،و... جاذبه های اصیل طبیعی و فرهنگی بسیار جالبی برای گردشگر خسته از ترافیک شهری است .

8. اقلیم : زندگی عشایری در آب و هوای کوهستانی یکی از جاذبه های مهم گردشگری است .

9. چشم انداز های طبیعی : طبیعت توأم با زندگی کوچ نشینی و اقلیم مساعد یکی از جاذبه های مهمی است که می تواند برای مثال سالیانه صدها هزار گردشگر ثروتمند گرمازده رااز شهرهای داخل ایران و شهر های کشور های حاشیه خلیج فارس به کوهستانها بکشاند .

به طور کلی آنچه از قابلیت های گردشگری در مناطق روستایی و عشایری ذکرگردید، بیانگر توان بالقوه بالا در جذب گردشگر است . و این همان انگیزه ای است كه باعث می شود تا یك نفر بعنوان توریست كیلومترها مسافت را طی كرده و برای مدتی هرچند كوتاه به روستاها یا محیط پیرامون آن سفر كند .
نظرات() 

تاریخ آخرین ویرایش:- -


What do you do when your Achilles tendon hurts?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 08:55 ق.ظ
Hello, Neat post. There's a problem together with your website in internet explorer, might check this?
IE nonetheless is the marketplace leader and a huge part of other people will omit your wonderful writing
due to this problem.
harriet4jenkins88.exteen.com
دوشنبه 1 خرداد 1396 02:23 ب.ظ
This post is worth everyone's attention. When can I find out more?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر