تبلیغات
مدیریت محیط زیست (سارا اردو) - مطالب هفته اول آذر 1393

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:پیوندهای روزانه

:صفحات جانبی

:نویسندگان

:آخرین پستها

:ابر برچسبها

آماروبلاگ

آوازک

کد تغییر شکل موس

کد تغییر شکل موس

کد تغییر شکل موسکد ساعت فلش

دریافت کد حرکت ستاره چت روم دریافت کد قفل کلیک راست چت روم دریافت کد قفل کلیک راست چت روم

دریافت کد قفل کلیک راست چت روم

سه شنبه 4 آذر 1393-11:54 ق.ظزیست بوم:  هوای سالم به پایتخت بازگشت و هیاهوی آلودگی را آرام کرد. در روزهایی که نفس تهران تنگ شده بود، بار دیگر پرونده آلودگی هوای پایتخت و ماجرای توقف تولید بنزین در پتروشیمی‌های کشور با جریانات سیاسی گره خورد. مخالفان توقف تولید بنزین در پتروشیمی‌های کشور، آلودگی روزهای گذشته تهران را شاهدی می‌دانستند بر این‌که بنزین تولیدی در پتروشیمی‌های کشور نقشی در آلایندگی هوای پایتخت نداشته و بنزین تولید پتروشیمی گامی بوده در راه خودکفایی تولید بنزین.

به گزارش شهروند، این درحالی است که دولتی‌ها در این مدت بارها بر این نکته تأکید کرده‌اند که با توقف تولید بنزین در پتروشیمی‌های کشور و توزیع بنزین باکیفیت در کلانشهرها، میزان آلاینده‌های خطرناک که از سوی مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست با عنوان آلاینده‌های سرطان‌زا یاد می‌شود، کاهش یافته است.

به گفته رئیس مرکز ملی هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست، درحال حاضر اصلی‌ترین شاخص در کیفیت هوا ذرات معلق کمتر از ٢,٥ میکرون است که این ذرات هم در‌سال جاری کاهش ٥٠‌درصدی را نسبت به‌سال گذشته تجربه کرده. تهران از ابتدای سال جاری تا پایان آبان‌ماه ١٢ روز پاك و ١٧١ روز سالم داشته‌است.

یوسف رشیدی در کارگاه تخصصی آلودگی هوا، چالش‌ها و راهکارها، با اشاره به این‌که در بحث آلودگی هوا، دو طیف آلاینده‌ها مدنظر است، گفت: «یکی آلاینده‌هایی که به‌طور روزمره اندازه‌گیری می‌شوند مانند دی‌اکسیدکربن، ذرات معلق کمتر از ٢.٥ میکرون و طیف دوم آلاینده‌های خاص هستند که اثری غیرقابل بازگشت بر روی بدن انسان دارند مانند بنزن که حذف آن باید جدی گرفته شود، زیرا بنزن یکی از آلاینده‌های خطرناک و عامل تولید ذرات معلق در هواست و سازمان بهداشت جهانی ‌سال ٢٠١٠ در سندی در مورد بنزن اعلام کرد که هیچ حد قابل قبولی را برای بنزن در هوا نمی‌پذیرد. وجود بنزن در اتمسفر، ذرات معلق ایجاد می‌کند، به همین دلیل باید به‌طور کامل حذف شود.»

او ادامه می‌دهد: «آروماتیک‌ها مهم‌ترین نقش را در تولید ذرات معلق کمتر از ٢.٥ میکرون دارند اما درحال حاضر آلاینده‌هایی مانند منواکسیدکربن، گوگرد و نیتروژن به صورت روزانه پایش می‌شود اما آروماتیک‌ها اندازه‌گیری نمی‌شوند. حد استاندارد آروماتیک‌ها  ٣٥‌درصد است که خوشبختانه اندازه‌‎گیری‌ها نشان می‌دهد غلظت این آلاینده کاهش داشته و به استاندارد نزدیک شده است.» رئیس مرکز ملی هوای سازمان حفاظت محیط زیست، استاندارد کردن سوخت خودروها، تولید گازوییل کم گوگرد و حذف سرب از بنزین را موجب کاهش آلاینده منواکسیدکربن در هوا و قرارگرفتن این آلاینده در حد استاندارد دانست و گفت:«با برنامه‌ریزی اصولی می‌توان  میزان آلاینده ذرات معلق کمتر از ٢.٥ میکرون را نیز کاهش داد اما کاهش آن کمی پیچیدگی دارد و سخت‌تر خواهد بود.» در آلودگی هوا فقط بنزین مقصر نیست بلکه عوامل متعددی دخیل هستند. رشیدی با تأکید بر این‌که برای حل مشکل آلودگی هوا تنها نباید به بنزین توجه کرد، یادآور شد: «اگر تمام سوخت کشور استاندارد و خودروها یورو ٤ شوند باز هم آلودگی هوا خواهیم داشت زیرا باید مجموعه‌ای از عوامل در کنار هم قرار گیرند تا هوایی سالم داشته باشیم. باید تقاضای سفرهای درون‌شهری را کاهش دهیم، دولت الکترونیک و حمل‌ونقل عمومی را توسعه دهیم و در عین حال استفاده از دوچرخه توسط شهروندان را هم ترویج کنیم. این درحالی است که از جمع‌آوری خودروهای فرسوده هم نباید غافل شد. خودروهای فرسوده نقش بسزایی در آلودگی هوا دارند.»

توقف استفاده از مازوت در پتروشیمی‌ها و نیروگاه‌ها تا‌ سال آینده

هوا که سرد می‌شود، فشار گاز هم کاهش می‌یابد و نیروگاه‌ها و صنایع بسیاری را مجبور به استفاده از مازوت می‌کند؛ سوختی که از آن به‌عنوان یکی از عوامل آلایندگی هوا در فصل سرد یاد می‌شود.

رشیدی با تأیید آلایندگی مازوت و تأثیر آن بر هوا، گفت: «مازوت سوختی آلاینده است از این‌رو تأکید سازمان حفاظت محیط‌زیست بر استفاده از گاز طبیعی در پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها است تا هوایی سالم داشته باشیم. اما به دلیل عدم توسعه پارس جنوبی، امکان تأمین گاز طبیعی در کشور به اندازه رفع نیاز مصارف خانگی و صنایع به‌طور همزمان وجود ندارد، از این‌رو نیروگاه‌ها و صنایع در فصول سرد سال، دو گزینه پیش رو دارند؛ یکی این‌که از مازوت استفاده کنند یا این‌که خاموش شوند. با توجه به این‌که به دلایل مختلف امکان تعطیلی فعالیت نیروگاه‌ها میسر نیست بنابراین نیروگاه‌ها و صنایع ناچار هستند از مازوت به‌عنوان سوخت جایگزین استفاده کنند.»او ادامه داد: «اکنون با اقداماتی که در سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مرتبط درحال انجام است، تولید گاز طبیعی در کشور درحال افزایش است. با توجه به شرایط کنونی تولید گاز، امسال نیز پالایشگاه‌ها در فصل سرد ‌سال قطعا از مازوت استفاده خواهند کرد اما این مشکل ‌سال آینده برطرف می‌شود.»

صنایع در سمت بادهای غالبی قرار دارند که به پایتخت می‌وزند

ترکیبات آلی خطرناک در هوای پایتخت کاهش پیدا کرده است. در این کارگاه تخصصی که برای خبرنگاران برگزار شده بود، مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان محیط‌زیست هم با تأکید بر این‌که با بهبود کیفیت سوخت در کشور ترکیبات آلی فرار که خطرناک بودن آنها محرز است در هوا کاهش پیدا کرده، گفت:  «در شش‌ماهه نخست‌سال جاری میزان بنزن در هوای پایتخت به ٠,٨‌درصد و میزان آروماتیک‌ها به ٣٣‌درصد رسیده و کاهش قابل توجهی پیدا کرده است.»  شینا انصاری با اشاره به این‌که طبق برنامه جامع کاهش آلودگی هوا، جلوگیری از تردد خودروهای مستعمل، ارتقای کیفیت سوخت و خودرو و توسعه حمل‌ونقل عمومی در دستور کار دستگاه‌ها قرار گرفته است، ادامه داد: «بر همین اساس، نیروی انتظامی موظف شد از ابتدای تیرماه ‌سال ٩١ از تردد وسایل نقلیه دودزا جلوگیری کند و در اردیبهشت‌ماه در ادامه این روند راهکارهای اجرایی کاهش آلودگی هوا توسط سازمان محیط‌زیست ارایه شد تا دستگاه‌ها موظف به اجرای آن باشند.»

او با اشاره به این‌که منابع ثابت آلودگی هوا به سه بخش واحدهای صنعتی، گرمایش خانگی و سوزاندن پسماندها تقسیم می‌شوند، گفت:  «در‌سال ٨٢ آژانس همکاری بین‌المللی ژاپن به نام جایکا، بررسی کرد که سهم منابع ثابت در آلودگی هوای کلانشهرها ٢٨.٨‌درصد است و امروزه با افزایش خودروها سهم منابع متحرک نسبت به منابع ثابت افزایش یافته است و خودروها نقش پررنگی در آلایندگی هوای شهرها بازی می‌کنند.» مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان محیط‌زیست با اشاره به این‌که در ‌سال ٩٠ برنامه‌هایی برای هشت کلانشهر در محورهای مختلف ازجمله جلوگیری از تردد خودروهای فرسوده، معاینه فنی خودروها، مدیریت ترافیک، سوخت، آموزش و پایش زیست‌محیطی به تصویب رسید و دستگاه‌های اجرایی موظف به اجرای این محورها شدند، تأکید کرد که با اجرای این محورها هوا تا حدودی بهبود یافت به‌گونه‌ای که اندازه‌گیری‌ها نشان می‌دهد میزان بنزن در ‌سال ٩١ در تهران ٦ برابر بیشتر از حد استاندارد بوده است این درحالی است که در‌ سال ٩٢ به ٣‌درصد و‌ در سال ٩٣ به ٨ دهم‌درصد کاهش یافت، همچنین آروماتیک از ٧٠‌درصد از ‌سال ٩١ به ٣٣‌درصد در ‌سال ٩٣ کاهش یافت.»او در ادامه با اشاره به این‌که بخشی از وارونگی دما مربوط به منابع ثابت است، تصریح کرد: «درحال حاضر ١٧٨ منبع ثابت آلودگی هوا در کشور وجود دارد.

این درحالی است که در‌سال ٤٧ بحث ممنوعیت استقرار صنایع تا شعاع ١٢٠ کیلومتری تهران و سایر کلانشهرها مطرح شد ولی متاسفانه همچنان شاهد هستیم که این مصوبه اجرا نمی‌شود و واحدهای صنعتی بزرگ همچنان در اطراف تهران و دیگر کلانشهرها مستقر هستند. این صنایع در سمت بادهای غالبی قرار دارند که به سمت پایتخت می‌وزد و آلایندگی‌ها را با خود به تهران می‌آورد. تهران درحال حاضر مملو از صنایع بزرگی است که توان اکولوژیکی آن جوابگوی بارگذاری این حجم از صنایع نیست.»

منبع:http://zistboom.com/fa/news/25957
 نظرات() 

تاریخ آخرین ویرایش:سه شنبه 4 آذر 1393 11:55 ق.ظ
سه شنبه 4 آذر 1393-11:49 ق.ظاین روزها که بلوط زاگرس به‌سختی نفس می‌کشد و ایستاده می‌میرد، سنجابی که خود در پناه همین بلوط زندگی می‌کند، نقشی حیاتی در جوانه‌زنی بلوط و زادآوری جنگل‌های زاگرس ایفا می‌کند، در سال‌هایی که ایام بر وفق مراد بلوط نیست، این سنجاب است که بیش از ما انسان‌ها به فکر زادآوری بلوط افتاده است.

«وحید میرزایی» کارشناس ارشد علوم جنگل در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام، اظهار کرد: سنجاب ایرانی، پستاندار شاخص جنگل‌های بلوط زاگرس است. این جانور 25 سانتی‌متر طول دارد. سر و دم قرمزرنگ سنجاب ایرانی مشخصه‌ای است که این پستاندار را از دیگر سنجاب‌های موجود در ایران متمایز می‌سازد با این‌حال هرچه از جنگل‌های شمال زاگرس به سمت جنوب آن پیش می‌رویم، رنگ این جانور دستخوش تغییراتی شده و با کاسته شدن از رنگ حنایی آن بیشتر به رنگ نخودی نزدیک می‌شود.

وی افزود: این جانور از میوه‌هایی مانند توت، مغزهایی همچون گردو، بادام، فندق و بلوط، برگ‌ها، جوانه‌ها و پوست درختان تغذیه می‌کند. سنجاب ایرانی روزها فعال است معمولاً به‌صورت انفرادی بر روی درختان زندگی می‌کند، برای تغذیه گاهی اوقات بر روی زمین دیده می‌شود.

کارشناس ارشد علوم جنگل ادامه داد: حیوان بسیار فعال و چابکی است ‌و‌ لانه‌اش را در سوراخ درختان ایجاد می‌کند و سطح آن را به‌وسیله علف‌های نرم مفروش می‌سازد و برای فصل زمستان مقدار زیادی مواد غذایی و به‌خصوص دانه بلوط را در سوراخ‌های زمین، زیر ریشه، یا سوراخ‌های درختان مخفی می‌کند.

میرزایی بابیان اینکه میوه بلوط غذای اصلی این پستاندار است، خاطرنشان کرد: سنجاب‌ها به پنهان کردن دانه بلوط و ذخیره کردن آن‌ها علاقه زیادی دارند. آن‌ها میوه‌های بلوط را جمع‌آوری و در شکاف صخره‌ها درون تنه پوک درختان و به‌خصوص در زیرخاک مخفی می‌کنند.

این کارشناس ارشد جنگل ادامه داد: در فصل زمستان که دیگر بلوطی روی درختان باقی نمانده سنجاب به جست‌وجوی بلوط‌هایی که پنهان کرده‌اند، می‌رود، اما چون جانورانی فراموش‌کار هستند، نمی‌توانند همه آن‌هایی را که پنهان کرده بودن پیدا کنند. دانه‌هایی که در زیرخاک مانده‌اند، در فصل بهار جوانه می‌زنند و درخت‌های جدیدی به وجود می‌آید.

وی با اشاره به اینکه سنجاب‌ها از روی غریزه مقاوم‌ترین دانه‌ها را برای دفن کردن انتخاب می‌کنند و بنابراین احتمال سالم ماندن میوه در زیرخاک و جوانه زدن آن در سال بعد بالا می‌رود، گفت: این جوندگان موجب زایش مداوم جنگل‌های بلوط هستند. زادآوری توسط بذر، روش طبیعی تجدید نسل جنگل‌های تمام دنیا است. زادآوری حاصل از بلوط‌های دفن شده توسط سنجاب باعث ایجاد توده‌های جنگلی دانه‌زاد بلوط خواهد شد.

میرزایی تصریح کرد: توده‌های جنگلی با منشأ زادآوری دانه‌زاد از پایداری بیشتری نسبت به توده‌های شاخه زاد برخوردار بوده، ارتفاع متوسط توده آن‌ها افزایش فراوانی دارد، ساختار عمودی آن‌ها چنداشکوبه بوده و باعث افزایش تداوم حاصل‌خیزی خاک، کاهش فرسایش و درمجموع توده‌های جنگلی بلوط دانه‌زاد بر بستر رویشگاه اثر حمایتی چشمگیری دارند.

کارشناس ارشد منابع طبیعی با بیان اینکه در سال‌های اخیر برخی کارشناسان از خطر انقراض سنجاب ایرانی گفته‌اند که در ادامه حیات جنگل‌های بلوط ایران نقشی اساسی دارند، افزود: عاملی که حیات سنجاب ایرانی را تهدید می‌کند، تخریب زیستگاه‌های آن در ایران است. اسکان عشایر و روستائیان دامدار مناطق غربی در جنگل‌های بلوط این منطقه سبب شده تا آن‌ها برای تغذیه دام‌های خود اقدام به بریدن شاخه‌های درختان بلوط نمایند که همین امر موجب خشکیدن درختان بلوط و درنتیجه از دست رفتن منبع غذایی اصلی سنجاب‌های این منطقه شده که خود تهدیدی جدی برای حیات سنجاب ایرانی بشمار می‌رود.

وی با اشاره به اینکه نسل سنجاب ایرانی به دلیل تخریب زیستگاه‌هایشان و نیز عوامل انسانی به‌سرعت در حال کاهش است، تصریح کرد: متأسفانه برخی سودجویان و شکارچیان به دلیل عدم آگاهی یا منفعت‌طلبی از ارزش زیستی این موجود باخبر نیستند و اقداماتی در جهت انقراض این‌گونه باارزش انجام می‌دهند که این امر صیانت و فرهنگ‌سازی در خصوص حفاظت از گونه‌های باارزش را ضروری می‌کند. انقراض این‌گونه ارزشمند باعث نابودی جنگل‌های بلوط خواهد شد.

به گزارش ایسنا، مستندساز ایلامی «مهدی نورمحمدی» که در مستند «در پناه بلوط» با نگاهی هنرمندانه تلاش سنجاب ایرانی را برای زادآوری بلوط به تصویر کشیده است، گفت: از سال‌ها قبل دلم می‌خواست در مورد نابودی جنگل‌های بلوط ایلام فیلم بسازم. یک روز به طور اتفاقی در جنگل به یک سنجاب برخوردم. همان موقع ایده‌ای در ذهنم شکل گرفت که می‌شود درد این جنگل‌ها را از زبان سنجاب روایت کنم.

«در پناه بلوط» که تاکنون توانسته جوایز متعددی را از آن خود کند از جمله مستندهای‌ست که 57 دقیقه مخاطب را با رازها و چالش‌های زندگی سنجاب ایرانی آشنا می‌کند این فیلم اولین مستند جامعی است که رازهای زندگی سنجاب ایرانی را افشا می‌کند.

منبع:

سرویس: استان ها - ایلام

کد خبر: 93090100182

 
نظرات() 

تاریخ آخرین ویرایش:سه شنبه 4 آذر 1393 11:51 ق.ظ