تبلیغات
مدیریت محیط زیست (سارا اردو) - مطالب هفته دوم آذر 1393

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:پیوندهای روزانه

:صفحات جانبی

:نویسندگان

:آخرین پستها

:ابر برچسبها

آماروبلاگ

آوازک

کد تغییر شکل موس

کد تغییر شکل موس

کد تغییر شکل موسکد ساعت فلش

دریافت کد حرکت ستاره چت روم دریافت کد قفل کلیک راست چت روم دریافت کد قفل کلیک راست چت روم

دریافت کد قفل کلیک راست چت روم

چهارشنبه 12 آذر 1393-10:51 ق.ظمدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: شروع زوال گونه‌های جنگلی و مرتعی در زاگرس زنگ خطری جدی برای این اکوسیستم منحصر به فرد است.

شهرام احمدی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: فعالیت‌های تخریبی تاثیر چشمگیری بر این زوال داشته است.

وی با بیان اینکه چهار خودرو به جرم حمل چوب اشجار جنگلی در استان توقیف شد، اظهار کرد: ماموران اجرایی حفاظت محیط زیست استان، در شهرستان کیار با همکاری نیروهای انتظامی و منابع طبیعی با هماهنگی دستگاه قضایی چهار خودرو را به جرم حمل چوب اشجار جنگلی توقیف کردند.

احمدی با اشاره به وضعیت بحرانی جنگل‌های زاگرس، افزود: با تشدید کنترل قاچاق این چوب‌های جنگلی توسط کامیون و خودروهای باری، اکنون قاچاقچیان به استفاده از خودروهای سواری یا خودروهای دارای سردخانه روی آورده‌اند.

وی، حمایت دستگاه قضایی در جلوگیری از این سرمایه‌های ملی را بسیار اثربخش، عنوان و تصریح کرد: در یکی از موارد مذکور، متخلفان خودروها را رها کرده و گریختند و در مورد دیگر پس از صدور حکم ایست و بازرسی توسط مراجع متخلف دستگیر شدند.

احمدی، افزایش این گونه تخلفات را ناشی از افزایش تقاضا در استان‌های همجوار ارزیابی کرد و گفت: به نظر می‎رسد، عدم تناسب میزان ضرر و زیان با نوع تخلف یکی از عوامل موثر در تکرار این گونه تخلفات است.

به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری، از نظر کارشناسان ملی و جهانی، شرایط کنونی زاگرس بسیار حساس و شکننده است.

وی با بیان اینکه درصورت فراهم بودن شرایط مناسب 50 تا 100 سال طول می‌کشد تا یک اصله درخت بلوط کامل شود، نقش این گیاه را در کنترل فرسایش خاک، نگهداشت آب و تولید اکسیژن بسیار مهم دانست و تصریح کرد: در صورت حذف این گونه، بسیاری از گونه‌های دیگر نیز آسیب خواهند دید.

احمدی خاطرنشان کرد: رشته کوه‌های زاگرس حاصل یک فعالیت تکتونیکی یعنی برخورد دو صفحه تکتونیکی اوراسیا و عربستان هستند.

گفتنی است، اکوسیستم زاگرس 40 درصد منابع آب شیرین کشور را تامین می‌کند.

منبعنظرات() 

تاریخ آخرین ویرایش:چهارشنبه 12 آذر 1393 10:57 ق.ظ
چهارشنبه 12 آذر 1393-10:49 ق.ظمجید جویا: منظومه شمسی ما جای تروتمیزی است: مدارهای سیاره‌ای آن عمدتاً دایروی هستند و در یک صفحه قرار دارند، درست برخلاف مدارهای غیر متحدالمرکز اغلب سیارات فراخورشیدی. الکه پیلات لوهینگر از دانشگاه وین اتریش، علاقه‌مند به این ایده بود که اثر ترکیبی مشتری و زحل (دو غول سنگین‌وزن منظومه شمسی) می‌تواند مدار گردش دیگر سیارات منظومه را شکل داده باشد. او از مدل‌های کامپیوتری برای بررسی اثرات تغییر مدارهای این دو سیاره غول‌پیکر بر زمین استفاده کرد.

به گزارش نیوساینتیست، مدار زمین چنان به دایره کامل نزدیک است که فاصله آن از خورشید بین 147 و 152 میلیون کیلومتر تغییر می‌کند و این یعنی 1.5 درصد اختلاف نسبت به متوسط فاصله. اگر مدار زحل تنها 10 درصد به خورشید نزدیک‌تر شود، می‌توانست با ایجاد نوعی تشدید گرانشی، مدار زمین را از حالت دایره خارج کند و فاصله کمینه و بیشینه زمین از خورشید را به ده‌ها میلیون کیلومتر برساند. نتیجه چنین تغییری این می‌شد که زمین بخشی از هر سال را در خارج از محدوده زیست‌پذیر سپری می‌کرد. محدوده زیست‌پذیر یا کمربند سبز، حلقه‌ای به دور خورشید است که در آن دمای سطح سیاره معتدل و آب در آنجا به حالت مایع قرار دارد.

علاوه‌براین کج شدن مدار زحل نیز منجر به کشیده شدن مدار زمین می‌شود. بر اساس مدلی ساده از حرکت سیارات زحل و زمین (که دیگر سیارات را دربر نمی‌گیرد) هرچه کج‌شدگی مدار زحل بیشتر باشد، بیضوی شدن مدار زمین تشدید می‌شود. اضافه کردن زهره و مریخ به مدل، مدار هر سه سیاره را پایدار می‌کرد، ولی تشدید کج‌شدگی زحل به افزایش خروج‌ازمرکز مدار زمین و کشیده‌ترشدن مدار زمین منجر می‌شد. پیلات لوهینگر می‌گوید که تمایل مداری (کج شدگی) 20 درجه‌ای منجر به این خواهد شد که داخلی‌ترین بخش مدار زمین، حتی از زهره هم به خورشید نزدیک‌تر شود و در آن حالت، دمای سطح زمین به بیش از 200 درجه سانتی‌گراد برسد.

فارغ از چنین شبیه‌سازی‌هایی، دایروی بودن مدار هر سیاره‌ای، در طول زمان دچار افت‌وخیز می‌شود. اگر مدار در حالت عادی به‌شدت بیضوی باشد، چنین افت‌وخیزهایی به سیاره اجازه می‌دهند که از جاذبه خورشید فرار کند. تمایل مداری 20 درجه‌ای در مدار گردش زحل، نه‌فقط مریخ را از مدار خارج می‌کند، بلکه صفحه مداری زمین را نیز به مقدار 30 درجه کج می‌کند.

به گفته بوری بارنز از دانشگاه واشنگتن، شیوه‌های پیلات لوهینگر و نتیجه‌گیری‌های او هم منطقی هستند؛ ولی متأسفانه در حال حاضر نمی‌توان از نتایج آن برای امکان‌سنجی وجود حیات در دیگر نقاط جهان استفاده کرد. دلیل اول این‌که ما فقط انحراف مدار دو سیاره خارج از منظومه شمسی را می‌دانیم: هردوی آن‌ها به دور ستاره اوپسیلون آندرومدا می‌گردند و صفحه گردش آن‌ها 30 درجه با استوای ستاره زاویه دارد.

دیگر این‌که ما نمی‌دانیم بیضوی بودن مدار، چه اثری بر حیات خواهد گذاشت. بارنز می‌گوید: «می‌دانیم که خروج‌ازمرکز مدار سیاره بر توانایی آن در میزبانی احتمالی از حیات اثر می‌گذارد، ولی نمی‌توانیم به‌سادگی بگوییم که آیا حد مشخصی برای آن وجود دارد یا نه. سیاره‌ای که فاصله‌اش از خورشید بین مدار زمین و عطارد در نوسان باشد، قطعاً با زمین متفاوت خواهد بود، ولی فکر نمی‌کنم چنین چیزی هم مانع از شکل‌گیری حیات شود».

منبع

http://zistboom.com
نظرات() 

تاریخ آخرین ویرایش:چهارشنبه 12 آذر 1393 10:51 ق.ظ
چهارشنبه 12 آذر 1393-10:44 ق.ظزیست بوم: دانشمندان اعلام کردند سال 2014 احتمالا به عنوان گرم ترین سال کره زمین از قرن نوزدهم ثبت خواهد شد و این نشان می دهد روند گرم شدن کره زمین با افزایش انتشار گازهای گلخانه ای شدت می یابد. 

به گزارش خبرگزاری رویترز از اسلو، بر اساس داده های علمی آمریکا و انگلیس دوره زمانی ژانویه تا اکتبر سال 2014 گرمترین دوره ایست که تاکنون به ثبت رسیده است و اگر روند گرمای زمین به همین شکل ادامه یابد سال 2014 با پیشی گرفتن از سال 2010 به عنوان گرمترین سال کره زمین شناسایی خواهد شد. 

افرادی که در مورد لزوم کاهش یا توقف استفاده از سوخت های فسیلی برای جلوگیری از گرم شدن زمین تردید دارند به این نکته اشاره می کنند که با وجود افزایش استفاده انتشار گازهای گلخانه ای، میانگین دمای جهان از سال 1998 تاکنون افزایش چندانی نداشته است. 

اما انتشار رده بندی نهایی سال 2014 که سال آینده انجام می شود، ممکن است بر تصورات موجود در مورد تغییرات هوایی تاثیر بگذارد. انتظار می رود حدود 200 کشور جهان در نشستی که دسامبر سال 2015 در پاریس برگزار می شود برای مبارزه با گرم شدن زمین پیمانی امضا کنند. 

تیم آزبورن استاد واحد تحقیقات آب و هوایی در دانشگاه ایست آنگلیا گفت: «سال 2014 به احتمال فراوان گرمترین سال کره زمین خواهد بود». وی افزود گازهای گلخانه ای ساخته بشر دمای زمین را بالا خواهد برد. 

سازمان هواشناسی جهان وابسته به سازمان ملل سوم دسامبر 2014 در گفتگوهای سالانه ای که در پرو برگزار می شود رده بندی اولیه ای در مورد وضع گرمای زمین در سال 2014 منتشر خواهد کرد. این نشست زمینه را برای امضای پیمان پاریس فراهم خواهد کرد. 

قول همکاری چین، آمریکا و اتحادیه اروپا احتمال رسیدن به پیمان جهانی را افزایش داده است، اما با وجود هشدارهای علمی جدید در خصوص وقوع توفان های قدرتمند، سیل، گسترش بیابان ها و بالا آمدن آب دریاها هرگونه توافق احتمالا ضعیف تر از آن خواهد بود که بتواند مانع افزایش دمای کره زمین شود.

منبع:نظرات() 

تاریخ آخرین ویرایش:چهارشنبه 12 آذر 1393 10:49 ق.ظ